Sobota, 23. září 2023

Státní garance za ekologické škody loni klesly na 137,2 mld. Kč

Státní garance za ekologické škody loni klesly na 137,2 mld. Kč

Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 137,2 miliardy korun. V meziročním srovnání tak garance klesly o zhruba 0,6 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu ministerstva financí, který dostane v pondělí vláda pro informaci. ČTK má materiál k dispozici. Od roku 1991 do konce loňského roku ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za zhruba 175,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Platí se z peněz z privatizací.

Z materiálu vyplývá, že ke konci loňského roku bylo na účtech privatizace 19 miliard korun. Z toho 16,7 miliardy korun jsou peníze z tzv. velké privatizace a 2,3 miliardy z malé privatizace, ty ovšem nelze podle zákona použít pro odstraňování ekologických škod vzniklých před privatizací. Na účtech jsou peníze převedené v roce 2006 ze zrušeného Fondu národního majetku na ministerstvo financí. Zároveň na účty plynou peníze z privatizace a dividendy hlavně od společnosti ČEZ.

Ve srovnání s koncem roku 2019 se podle materiálu o čtyři snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu. Aktuálně tak má MF smlouvu se 128 firmami. Seznam společností s platnou ekologickou smlouvou zveřejňuje MF na internetu. "V roce 2020 neschválila vláda žádnou novou smluvní garanci na vypořádání staré ekologické zátěže," uvádí dále materiál.

V březnu 2017 MF informovalo, že všechny zakázky na odstranění starých ekologických škod chce ministerstvo financí zadat do deseti až 12 let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů