zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Květnová Priorita je plná úspěšných projektů

10.05.2021
Příroda
Klimatické změny
Sanace, staré zátěže
Květnová Priorita je plná úspěšných projektů

Jak se připravit na změnu klimatu, jak zlikvidovat starou ekologickou zátěž nebo jak se postavit k obnově městského parku. Nejen o těchto projektech je aktuální vydání časopisu Priorita.

Na dvoustraně vám přinášíme přehled projektů, které soutěží o ocenění Adapterra Awards. Soutěž zviditelňuje stavby a realizace, které se snaží přizpůsobit změnám klimatu. My vám představujeme jen několik příkladů z desítek nápadů, zaměřili jsme se na ty, které čerpaly peníze z Operačního programu Životní prostředí. Najdete mezi nimi revitalizace řek, novostavbu nebo třeba nové krajinné prvky.

V Zábřehu se pustili do poslední etapy obnovy městského parku. Město se jej snažilo udělat tak, aby jej místní navštěvovali celoročně. V létě mohou zajít na hřiště nebo si zasportovat, v zimě si zabobují z kopečku. Samozřejmou součástí je i obnova a péče o zeleň.

Ve Šlapanicích se zase těší na nové centrum. Pár let už firmy odklízejí obrovskou ekologickou zátěž z průmyslového areálu v centru města. Práce budou pokračovat ještě dva roky, musí se vyčistit podzemní voda. Z bývalého cukrovaru, dehtárny a papírny vznikne kus nového města.

Věnujeme se i vůbec prvním výzvám v Modernizačním fondu, které jsou určeny pro teplárny. Trochu zabrousíme i do mezinárodní politiky, kde se živě diskutuje o celosvětových problémech životního prostředí.

Vrátíme se i zpět do České republiky. Přečíst si můžete o výskytu vzácných a dlouho neviděných hub, kterým svědčí péče o louky. V Beskydech dobrovolníci počítali šelmy, narazili na stopy vlků i rysů, ale o medvědí přítomnosti tentokrát stopy nenašli.

V reportáži se podíváme na slepá ramena řeky Moravy, další rubriky vás vezmou za kávou nebo vás zasvětí do krize recyklačního průmyslu.

PRIORITA 5/2021

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí