zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přechod k uhlíkové neutralitě v České republice vytváří nové příležitosti

27.09.2021
Klimatické změny
Přechod k uhlíkové neutralitě v České republice vytváří nové příležitosti

Přechod k uhlíkové neutralitě a budoucnost české ekonomiky po koronavirové krizi. O těchto tématech diskutovali 14. září profesor Greg Clark, poradce HSBC pro města budoucnosti a nová odvětví, a Tereza Bůžková, ředitelka obchodního týmu britského velvyslanectví v Praze. Webinář byl první z řady online akcí pořádaných bankou HSBC, kde se odborníci a přední představitelé z různých oborů zabývají udržitelným financováním a ESG.

,,Před českými městy a regiony se nyní otevírají dveře k tomu, aby navázaly na úspěch z minulého ekonomického cyklu a více se zaměřily na diverzifikaci svých aktivit, která jim přinese větší odolnost vůči budoucím šokům, a aby se vydaly cestou snižování uhlíkových emisí, čímž podpoří inovace v zemi," říká Greg Clark.

Profesor Clark, který dříve působil jako konzultant pro správní reformy hlavního města Prahy a přednášel na konferenci IPR Praha, reSITE 2015: Sdílené město, zdůrazňuje, že prosperita a kvalita života v České republice se za posledních 20 let výrazně zvedla.

Nízká nezaměstnanost, zvyšující se kvalifikace zaměstnanců, zavádění nových technologií a zásadní zlepšení v oblasti infrastruktury budou podle něj hlavními faktory, které posunou českou ekonomiku v následujících letech vpřed. ,,Pandemie ukáže silné stránky českých firem i jejich zaměstnanců a bude nesmírně důležité, aby se chopili příležitostí, které nadcházející ekonomický cyklus nabízí."

O budoucích příležitostech a roli soukromého sektoru v boji proti klimatickým změnám napoví i nadcházející konference Organizace spojených národů COP26, která se bude konat v polovině listopadu v Glasgow. ,,Přechod na nízkouhlíkovou ekonomiku není hrozbou, ale významnou příležitostí pro inovativní firmy a investory," komentuje Tereza Bůžková.

Uvádí příklad Velké Británie, kde se podařilo mezi lety 1985 a 2016 snížit emise o 34 % a zároveň za stejné období zvýšit HDP na obyvatele o 70 %. ,,Mnoho firem na českém trhu si uvědomuje závažnost situace a zavázalo se k dosažení uhlíkové neutrality v příštích letech. K naplnění cílů Pařížské dohody z roku 2015 je ale potřeba více takových závazků," uzavřela Bůžková.

Experti také upozornili na zprostředkovatelskou roli bank. ,,Vlády, podniky a investoři se stále více zaměřují na udržitelnost a banky musí sehrát klíčovou roli při převádění tohoto trendu v realitu. HSBC se zavázala pomoci svým klientům v dosažení jejich udržitelných cílů. Včera jsme oficiálně zahájili první z řady webinářů zaměřených na problematiku ESG, abychom naše klienty i veřejnost informovali o nejnovějších globálních i lokálních trendech," řekl Richard Keery, generální ředitel HSBC v České republice.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí