zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Větrné elektrárny Rosatomu už vyrobily 1 TWh elektřiny

09.10.2021
Větrná energie
Větrné elektrárny Rosatomu už vyrobily 1 TWh elektřiny

Na jihu Ruské federace 1. října 2021 spustila ruská korporace pro atomovou energii Rosatom už svou pátou větrnou elektrárnu, takže zde provozuje větrné turbíny o celkovém instalovaném výkonu 660 MWe. Od spuštění první z nich v březnu 2020 společně vyrobily 1 TWh elektřiny.

Nová elektrárna nese název Bondarevská, leží ve Stavropolském kraji a má výkon 120 MWe. Dále se v tomto regionu staví Medveženská větrná elektrárna, která by měla být dokončena v letošním roce.

,,Postavili jsme už více jak polovinu z instalovaného výkonu větrných elektráren podle prvního programu rozvoje obnovitelných zdrojů v Rusku. Rosatom kvůli tomu lokalizoval moderní technologie větrných turbín a vytvořil efektivní dodavatelský řetězec pro jejich stavbu, provoz i údržbu. Továrna na výrobu generátorů a gondol už dosáhla své kapacity a několikanásobně jsme zvýšili úroveň a zkrátili délku výstavby našich projektů. Dobrý výběr lokalit nám zaručuje vysokou hodnotu koeficientu využití, včasné dodávky elektřiny do přenosové soustavy a rychlý návrat investovaných prostředků," uvedl generální ředitel společnosti NovaWind (součást Rosatomu) Alexandr Korčagin.

,,V Rusku je dnes patrný trend přeměny energetiky, kdy se postupně přechází od tradičních zdrojů energie k alternativním. Ekologicky čistá energie je dlouhé roky jednou z priorit i našeho regionu. Rozšiřujeme proto naše elektrárny využívající sílu větru, slunce a vody. Pomáhá nám v tom i spolupráce s Rosatomem, jeho divizí NovaWind a dalšími partnery. Už letos by měl podíl alternativních zdrojů v energetickém mixu Stavropolského kraje přesáhnout 10 % a emise skleníkových plynů díky tomu poklesnou o 900 tisíc tun ročně," řekl gubernátor Stavropolského kraje Vladimir Vladimirov.

Podle prvního programu rozvoje OZE v Rusku spustí Rosatom do roku 2024 větrné elektrárny o celkovém výkonu 1,2 GW. Později byl program rozšířen na 1,7 GW do roku 2027. Dosažení těchto cílů má v rámci Rosatomu na starosti společnost NovaWind založená v roce 2017. Spadají pod ni činnosti jako projektování a stavba větrných turbín, energetické strojírenství a provoz i údržba větrných elektráren.

Zdroj: Essential Communication, s.r.o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí