Čtvrtek, 25. dubna 2024

Velké technologické firmy podhodnocují či špatné počítají své emise, tvrdí vědci

Velké technologické firmy podhodnocují či špatné počítají své emise, tvrdí vědci

Velké technologické firmy často podhodnocují či špatně vypočítávají emise skleníkových plynů, které vytváří přímo i nepřímo jejich aktivity. Poukázala na to studie, kterou zveřejnili vědci z Technické univerzity v Mnichově na webu časopisu Nature Communications. Podle nich se statistiky firem někdy liší i v závislosti na publiku, kterému jsou určeny. Vzhledem k odlišným postupům výpočtu jsou navíc hodnoty jednotlivých firem těžko srovnatelné.

Badatelé vzali v potaz emise z vlastních aktivit firem, z využitých energií a také z aktivit v dodavatelských a nákupních řetězcích. To podle nich vypovídá o celkové uhlíkové stopě dané firmy. Navíc jsou tak znemožněna jistá "optická vylepšení" skrze vyčlenění některých aktivit s větší ekologickou zátěží mimo společnost. Ve svém výzkumu se vědci zaměřili na skupinu 56 velkých technologických společností, mezi kterými byly největší firmy v oboru, jako Microsoft, IBM či Alphabet.

Ukázalo se, že firmy často chybují v hodnocení uhlíkové stopy svých dodavatelů či zákazníků. V roce 2019 přes polovinu technologických firem nezahrnulo do své uhlíkové stopy všechny aktivity v dodavatelských či nákupních řetězcích. Nepřesnosti jsou podle vědců velice časté také při hodnocení služebních cest či nákupu zboží a služeb. Zhruba dvě pětiny firem neinformovaly o své uhlíkové stopě konzistentně a hodnoty se v jednotlivých dostupných zdrojích lišily.

Po vyloučení vlivu chyb a nepřesností se uhlíková stopa zkoumaných firem více než zdvojnásobila. Firmy za rok 2019 uváděly emise v celkové výši 360 megatun oxidu uhličitého, vědci číslo navýšili o 391 megatun na 751 megatun CO2. Pro srovnání: roční emise CO2 České republiky se pohybují kolem 100 megatun CO2. Míra nepřesnosti byla o něco vyšší mezi společnostmi, které vyrábí hardware a vybavení, než u těch, které vyrábí software.

Badatelé z mnichovské vysoké školy doporučují zavést jednotné a transparentní metody výpočtu uhlíkové stopy, aby výsledky jednotlivých firem byly věrohodné a vzájemně srovnatelné.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů