Pátek, 1. prosince 2023

21. květen - Světový den migrace ryb

Světový den migrace ryb je jednodenní celosvětová oslava, jejímž cílem je zvýšit povědomí o důležitosti volně tekoucích řek a migrujících ryb. Tuto akci zaštiťuje organizace World Fish Migration Foundation a účastní se jí statisíce lidí po celém světě.

21. květen - Světový den migrace ryb

V prostředí České republiky se v souvislosti s migrační prostupností našich toků nejčastěji skloňují dva rybí druhy - úhoř a losos. Losos se vytírá v řekách a potocích, odkud jako odrostlý jedinec, tzv. strdlice, putuje do moře, kde stráví většinu života. Po dosažení pohlavní dospělosti se proti proudu řek vrací zpět do řek, kde se vytírá a svůj životní cyklus tím zakončuje. Oproti tomu úhoři se vytírají v oblasti Sargasového moře, kde začíná jejich cesta do sladkých vod, kde prožijí většinu života, na jehož sklonku se vydávají zpět na pouť do Sargasového moře k výtěru.

Oba druhy tak sice mají opačný vzorec chování (losos je tzv. anadromní - k výtěru migruje z moře do řek a úhoř je tzv. katadromní - z řek putuje k výtěru do moře), ale oba druhy po cestě potkávají celou řadu migračních bariér. Jedná se zejména o přehradní nádrže s elektrickými turbínami, které dokáží migrující populaci v lepším případě zastavit, v horším případě fyzicky zcela zlikvidovat.

Každý je vítán, aby se zapojil do této oslavy a uspořádal vlastní akci! Tentokrát oslavujeme naši lásku k rybám a řekám... láska plyne! Můžeme s tebou počítat?

Více na https://www.worldfishmigrationday.com/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů