Úterý, 27. února 2024

Premiér Fiala uvedl do úřadu ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou

Premiér Fiala uvedl do úřadu ministryni životního prostředí Annu Hubáčkovou

Po oficiálním jmenování vlády, které proběhlo 17. prosince 2021 v Lánech, uvedl dnes krátce po poledni premiér Petr Fiala do úřadu Ministerstva životního prostředí Annu Hubáčkovou za KDU-ČSL. Mezi hlavní dlouhodobé cíle nové ministryně patří ochrana pitné vody a úzká spolupráce s rezortem zemědělství, který povede její stranický kolega Zdeněk Nekula.

Jako ministryně životního prostředí by Anna Hubáčková chtěla rovněž navázat užší spolupráci s rezorty ministerstva průmyslu a obchodu, dopravy a školství. Ráda by také co nejdříve omezila a posléze i zastavila těžbu uhlí a jeho využívání. Za úspěch by považovala, kdyby se tak stalo do roku 2030 a současně s tím chce zavést do praxe častější využívání čistších zdrojů energie.
,,Výzvou je podle nás instalace fotovoltaických panelů na střechy rodinných domů a veřejných institucí. Fotovoltaika do budoucna nesmí být jen výsadou bohatých. Veřejné instituce, firmy, ale hlavně domácnosti mají mít možnost budovat si vlastní energetické zdroje. A především domácnosti by už neměly být závislé jen na svých dodavatelích energií a spolu s tím i na stále rostoucích cenách. Máme v koaličním programu, že do čtyř let bude takto využito alespoň sto tisíc střech a já udělám maximum, abychom toho dosáhli," uvedla k energetice ministryně Anna Hubáčková.
Své první kroky na ministerstvu by rozdělila na dvě části. K aktuální agendě bude bezesporu patřit dořešení a uzavření ekologické havárie na řece Bečvě. ,,Tragédie na Bečvě se v žádném případě nesmí opakovat. Musíme nastolit taková opatření, aby k podobným případům vůbec nedocházelo. Vodu a život v ní musíme pečlivě chránit a jakákoliv podobná pochybení rychle a důrazně trestat," uvedla nastupující ministryně. ,,Mou celoživotní profesní snahou a cílem je starost o čistotu a ochranu pitné vody. V této práci budu pokračovat i nadále, protože si musíme co nejdříve a v plném rozsahu uvědomit strategický význam pitné vody. A to je také hlavní důvod, proč její ochranu chceme vložit do ústavy. Jen takto zvýrazníme veřejný zájem na ochraně pitné vody. Což v praxi znamená, že ochrana vody by měla přednost například před výstavbou nebo těžbou," vysvětlila Hubáčková, kterou v nejbližších dnech čeká ještě řešení vzniklé situace kolem dolu Turów na česko-polské hranici.
Druhou část agendy pak tvoří především strategické záležitosti, které s sebou přináší nastávající předsednictví České republiky v Radě EU a nyní často diskutovaná dohoda Green Deal neboli boj s klimatickými změnami jako je sucho, povodně, tornáda nebo eroze.

Kdo je Anna Hubáčková
Anna Hubáčková získala titul inženýr na Fakultě stavební Vysokého učení technického v Brně, posléze ještě úspěšně absolvovala bakalářský obor místní správa na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Po studiích pracovala dlouhé roky v oblasti ochrany životního prostředí. V roce 2014 se stala starostkou obce Ratíškovice a od dva roky později uspěla i v senátních volbách. V horní komoře Parlamentu ČR je místopředsedkyní Ústavně-právního výboru, 2. místopředsedkyní senátorského klubu KDU-ČSL a nezávislí, členkou Stálé komise Senátu VODA - SUCHO a předsedkyní Stálé komise pro práci Kanceláře Senátu PČR.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů