zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Peking se před olympiádou chlubí zlepšením ovzduší, doporučení WHO ale nesplňuje

08.01.2022
Ovzduší
Šlendryján
Zdraví
Peking se před olympiádou chlubí zlepšením ovzduší, doporučení WHO ale nesplňuje

Kvalita ovzduší v Pekingu se v posledních letech podle oficiálních statistik sice znatelně zlepšila a pekingská radnice se dnes pochlubila výrazným snížením hladiny jemných prachových částic ve vzduchu, znečištění ale stále překračuje doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO). Stav ovzduší v čínské metropoli nyní nedělá starosti jen jejím obyvatelům, ale i sportovcům, kteří se v únoru chystají na zimní olympijské hry, napsala agentura AFP.

Když v roce 2015 Peking, považovaný tehdy za jedno z nejznečištěnějších měst na světě, získal právo organizovat olympijské hry, vyhlásil znečištění doslova válku. Od té doby uzavřel desítky uhelných elektráren a přesunul továrny za město. V oblasti vytápění postupně přechází od uhlí k zemnímu plynu.

Tato opatření umožnila značně snížit koncentraci jemných prachových částic PM2,5 ve vzduchu. Tento polétavý prach představuje značné nebezpečí pro zdraví z toho důvodu, že proniká hluboko do plic a podílí se na vzniku rakoviny a srdečních problémů.

Odbor pro životní prostředí pekingské radnice dnes oznámil, že koncentrace těchto částic na metr krychlový činila v loňském roce 33 mikrogramů, a oproti roku 2013 se tak snížila asi na třetinu. Výsledek za loňský rok ale stále šestinásobně překračuje nové doporučení WHO, tedy pět mikrogramů na metr krychlový, podotkla AFP.

"Průměrná hladina jemných částic PM2,5 se snížila oproti roku 2013, kdy měření začalo, o 63,1 procenta. Tempo snižování je tak mnohem rychlejší než ve vyspělých zemích za stejné období," zdůraznilo vedení čínského hlavního města.

V posledních letech také výrazně ubylo dní v roce, kdy Peking kvůli špatné kvalitě vzduchu zahaluje štiplavý oblak. Obě města, kde se budou hry konat, Peking a Čang-ťia-kchou, mají krizový plán pro případ, že by znečištění kolem sportovišť ovlivňovalo viditelnost, zdůraznilo minulý týden ministerstvo životního prostředí.

Čína chce během olympijského soutěžení dát na odiv své snahy v oblasti ochrany životního prostředí i jinak. Energii během olympijských her tak budou například zajišťovat nové větrné a solární farmy.

Zprávu o zlepšení kvality vzduchu v Pekingu přivítal představitel ekologické organizace Greenpeace v Číně Li-šou. Podotkl ale, že Čína by měla usilovat o lepší ovzduší i mimo hlavní město.

"Údaje o kvalitě vzduchu v Pekingu za rok 2021 jsou povzbudivé," sdělil Li Šuo. "Ale pokud se má obyvatelům Pekingu dobře dýchat, je potřeba, aby byl učiněn větší pokrok i v mnoha jiných (čínských) provinciích," doplnil Li.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí