Česko má čtyři národní parky, největší je NP Šumava
Krkonošský národní park
-----------------------
Datum vyhlášení: 17. května 1963.
Rozloha: zhruba 55.000 hektarů (včetně ochranného pásma)
Sídlo správy: Vrchlabí
Území: park zahrnuje podstatnou část horského masivu Krkonoš v okresech Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Na severu sousedí s polským Karkonoskim Parkem Narodowym (založen 1959; 5500 hektarů). Zhruba 80 procent území KRNAP pokrývají lesy, pramení zde čtyři řeky - Mumlava, Labe, Jizera a Úpa. Je zde možné nalézt ledovcové kary, jezera, morény, subarktická rašeliniště i holé hřbety s původní kosodřevinou. Je zde hranice mezi povodím Labe a Odry, tedy rozvodí Severního a Baltského moře.
Turistické zajímavosti: nejvyšší česká hora Sněžka (1602 metrů n. m.), Obří důl, Mumlavský vodopád, meandry Labe, Pančavský vodopád, Kotel, Rýchorský prales, Modrý důl, lyžařská střediska (Horní Mísečky, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou, Špindlerův Mlýn).
Národní park České Švýcarsko
----------------------------
Datum vyhlášení: 1. ledna 2000; jednání o zřízení NP začalo v roce 1990.
Rozloha: zhruba 7930 hektarů, z toho 96 procent tvoří lesní pozemky.
Sídlo správy: Krásná Lípa.
Území: sever Ústeckého kraje (Děčínsko) při hranici s Německem; park zaujímá část CHKO Labské pískovce a zasahuje i do CHKO Lužické hory. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je již o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko (asi 9300 hektarů).
Turistické zajímavosti: Pravčická brána, soutěsky řeky Kamenice, Jetřichovické stěny, soutěska Křinice, Kyjovské údolí.
Národní park Podyjí
-------------------
Datum vyhlášení: 1. července 1991; již v roce 1978 bylo Podyjí vyhlášeno Chráněnou krajinnou oblastí.
Rozloha: zhruba 6300 hektarů (nejmenší v ČR).
Sídlo správy: Znojmo.
Území: hluboký kaňon meandrující Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem při hranici s Rakouskem. Park sousedí s rakouským Národním parkem Thayatal, který byl na rozloze asi 13 km2 vyhlášen v roce 2000. Hlavní osu národních parků tvoří střední tok řeky Dyje, která na své 45 kilometrové cestě z Vranova do Znojma vytvořila kaňonovité údolí, jehož hloubka dosahuje až 220 metrů. Říční tok za tisíce let vytvořil četné meandry a nejrůznější skalní tvary. Podyjí má zachovalé přirozené lesy, zalesnění zde dosahuje 84 procent.
Turistické zajímavosti: vinice Šobes, vyhlídky (Hardeggská, od zříceniny Nového hrádku), vřesoviště.
Národní park Šumava
-------------------
Datum vyhlášení: nařízením vlády ze dne 20. března 1991.
Rozloha: 68.000 hektarů (největší z českých národních parků); park byl vyčleněn z největší chráněné krajinné oblasti (CHKO) tehdejšího Československa - CHKO Šumava zřízené v roce 1963 na rozloze 1630 km2.
Sídlo správy: Vimperk (Prachaticko).
Území: NP leží na hranicích ČR s Rakouskem a Německem, a to na území Jihočeského (okres Prachatice) a Plzeňského kraje (okres Klatovy). Na německé straně na něj navazuje NP Bavorský les (24.000 hektarů), na české straně je obklopen CHKO Šumava. Park chrání největší souvislý komplex lesů ve střední Evropě (lesy zabírají zhruba 80 procent rozlohy parku - zelená střecha Evropy), rozvodí Severního (Vltava) a Černého moře (Dunaj).
Turistické zajímavosti (včetně CHKO): ledovcová jezera (Plešné, Laka, Prášilské), údolí řek Vydry a Křemelné, pramen a horní tok Vltavy, slatě, horské vrcholy (nejvyšší Plechý 1378 m n. m.), Boubínský prales, přehradní nádrž Lipno, lyžařská střediska (Špičák, Železná Ruda, Zadov-Churáňov).