Čtvrtek, 25. dubna 2024

Hubáčková: Česko se z cílů Zelené dohody nechystá ustoupit

Hubáčková: Česko se z cílů Zelené dohody nechystá ustoupit

Česká republika se nechystá ustoupit z termínů, které stanoví evropský klimatický balíček Fit for 55 i takzvaná Zelená dohoda (Green Deal). Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) o tom dnes ujistila rakouskou ministryni pro ochranu klimatu, životní prostředí, energetiku, mobilitu, inovace a technologie Leonore Gewesslerovou. Ministryně se setkaly ve Znojmě. Česko a další země Evropské unie se v poslední době potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Situace se ještě zhoršila po ruské invazi na Ukrajinu, zahájené 24. února. Špičky EU kvůli konfliktu řeší, jak snížit závislost na ropě a plynu z Ruska.

Hlavním tématem setkání české ministryně s jejím rakouským protějškem bylo blížící se české předsednictví v Radě EU a jeho priority, řekla Hubáčková ČTK. "Paní ministryni jsem pozvala zejména kvůli přípravě na evropské předsednictví ve druhé polovině tohoto roku. Co se týká prioritních témat, hodně bude záležet na tom, jak daleko se s vyjednáváním dostane francouzské předsednictví, ale předpokládám, že nás každopádně čeká balíček Fit for 55, a doufám, že jako prioritu převezmeme i legislativu k biodiverzitě a obnově ekosystému," uvedla Hubáčková po setkání.

Rakousko má podle Hubáčkové oproti České republice v řadě témat týkajících se životního prostředí náskok, ať už jde o plánované dosažení klimatické neutrality už do roku 2040 i menší závislosti na zemním plynu. "Paní ministryně (Gewesslerová) se zejména zajímala o to, zda Česká republika plánuje slevovat z cílů, které evropské strategie stanoví. Ujistila jsem ji, že k tomu se nechystáme. Plánované cíle chceme dodržet, ale pravděpodobně je neurychlíme tak, jak plánuje Rakousko," dodala Hubáčková. Rakousko je podle ní méně závislé na ruském plynu, ale odklon od jeho využívání bude muset řešit stejně jako Česko.

Například agrární komory zemí střední a východní Evropy, včetně Česka, po jednání na začátku dubna požádaly, aby se přehodnotila některá opatření ze Zelené dohody v zájmu zvýšení produkce potravin v EU. Jako důvod zmínili zemědělci i válku na Ukrajině. EU minulý týden přijala kvůli válce další balík sankcí proti Rusku, včetně zákazu dovozu ruského uhlí. Dříve nebo později bude potřeba i zákaz ruské ropy a plynu, uvedl ve středu předseda Evropské rady Charles Michel. Analytici oslovení ČTK už dříve řekli, že ruská invaze podobu Zelené dohody ohrozí. "Dodávky z jaderných a uhelných elektráren měl nahradit ruský levný plyn. Ten nebude a LNG (zkapalnělý zemní plyn) je třikrát dražší než ruský plyn," uvedl třeba Vladimír Štěpán z poradenské firmy ENAS.

Na společné projekty ministerstev životního prostředí Česka a Rakouska nebylo kvůli celoevropským tématům při dnešním setkání moc prostoru. Ministryně ale plánují aktivnější spolupráci po skončení českého předsednictví. V příštím roce chtějí sestavit společnou pracovní skupinu, která se bude zabývat ochranou přírody a národních parků.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů