Byl vyhlášen další ročník soutěže Máte doma muzejní kousek?

26. května 2022
Byl vyhlášen další ročník soutěže Máte doma muzejní kousek?

V rámci dlouhodobé úspěšné spolupráce Národního technického muzea a kolektivního systému Elektrowin byl 1. dubna 2022 zahájen již čtvrtý ročník internetové soutěže ,,Máte doma muzejní kousek? Věnujte ho Národnímu technickému muzeu." Soutěž s celorepublikovou působností pomůže rozšířit informace o možnosti nabídnout vysloužilý spotřebič do sbírek NTM a o významu recyklace vysloužilých elektrospotřebičů. Výhercem uplynulého ročníku soutěže se stal kavárenský kávovar Merkur pořízený kolem roku 1947 pro cukrárnu v Turnově.

Vyhlášení ,,Nej" muzejního kousku roku 2021

Výhercem uplynulého ročníku internetové soutěže ,,Máte doma muzejní kousek? Věnujte jej NTM" se stal kavárenský kávovar Merkur pořízený kolem roku 1947 pro cukrárnu v Turnově. Dne 23. března 2022 předal v Národním technickém muzeu dárci vítězného předmětu generální ředitel partnera projektu recyklačního systému ELEKTROWIN Roman Tvrzník poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5000,- Kč. Generální ředitel NTM Karel Ksandr následně poděkoval dárci za hodnotné rozšíření sbírek a předal mu vybrané publikace z produkce muzea. Získaný kávovar pražské výroby a několik dalších vybraných předmětů si můžete prohlédnout ve vstupní části do stálé expozice Technika v domácnosti v hlavní budově NTM v Praze 7 na Letné.

I v tomto roce soutěžíme

Národní technické muzeum a kolektivní systém ELEKTROWIN v rámci úspěšné oboustranně přínosné mnohaleté spolupráce spouští další ročník soutěže ,,Máte doma muzejní kousek? 2022". Soutěž s celorepublikovou působností pomáhá rozšířit informaci o možnosti nabídnout svůj vysloužilý spotřebič do sbírek NTM. I v letošním roce bude trvání soutěže rozloženo do zbytku stávajícího roku.

Dárci mohou vyhrát

Soutěž bude vyhlášena 1. 4. a jsou stanoveny tři termíny vyhodnocení jednotlivých etap a to 30. 6., 30. 9. a 31. 12. 2022. V každé etapě vybere kurátor 5 spotřebičů s nejvýznamnějším přínosem pro sbírky NTM. Majitelé těchto spotřebičů získají od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 500,- Kč. Za každý spotřebič zařaditelný do sbírek NTM získá jeho majitel na základě uzavřené darovací smlouvy dvě čestné vstupenky pro dvě osoby s roční platností. Navíc na konci roku 2022 bude kurátorem NTM vybrán nejpřínosnější spotřebič, který byl zařazen do sbírek a jeho majitel získá od ELEKTROWINU poukázku na nákup spotřebního zboží v hodnotě 5 000 Kč.

Jak soutěžit

Pokud i vy máte doma starý domácí spotřebič a rádi byste jej věnovali muzeu, stačí udělat pár jednoduchých věcí. Vyfoťte jej, doplňte jeho popis - odhadované stáří, stav, dochované příslušenství, případně další informace (manuál, návod, prodejní doklad apod.) a zašlete e-mailem na adresu muzejni.kousek@elektrowin.cz.

Kurátorka soutěže a sbírky NTM Technika v domácnosti Lucie Střechová dodává, že ,,šance pro zapsání nabízeného předmětu zvyšuje jeho kompletnost, a to i v podobě dochovaných originálních obalů, návodů a účtenek dokládající místo a rok jejich koupě. Dále poukazuje na skutečnost, že výherce uplynulého ročníku - kávovar Merkur - přinesl nejen zajímavý příběh výrobní, ale také ten uživatelský. Kávovar byl totiž původním majitelem pořízen krátce před znárodněním jeho cukrárny, a ten tak již nikdy nedostal šanci představit ho svým zákazníkům. Budeme se tedy těšit, jaké další příběhy budou vyprávět nově darované předměty v letošním roce."

Další informace o pravidlech a zprávy o jejím průběhu naleznete na webu - www.recyklacnivikend.cz.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů