zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Den ekologického dluhu

28.07.2022
Den ekologického dluhu

Světový den překročení (Earth Overshoot Day) vypočítává od roku 2006 mezinárodní organizace Global Footprint Network zabývající se udržitelností. Využívá k tomu data z jednotlivých zemí poskytované Organizací spojených národů a Mezinárodní energetickou agenturou. V roce 2022 připadá Earth Overshoot Day na 28. července.

Earth Overshoot Day (EOD) je vypočítané kalendářní datum, kdy spotřeba zdrojů lidstva v daném roce převyšuje kapacitu Země tyto zdroje v daném roce regenerovat. Termín ,,překročení" představuje úroveň, o kterou poptávka lidské populace převyšuje udržitelné množství biologických zdrojů regenerovaných na Zemi. Při pohledu z ekonomické perspektivy představuje roční EOD den, do kterého je utracen roční regenerační rozpočet planety a lidstvo vstupuje do výdajů na ekologický deficit. EOD se vypočítá vydělením světové biokapacity (množství přírodních zdrojů vytvořených Zemí v daném roce), světovou ekologickou stopou (spotřeba přírodních zdrojů Země za daný rok lidstvem) a vynásobením číslem 365 (366 v přestupných letech).

Podle Global Footprint Network lidstvo po většinu historie využívalo přírodní zdroje k budování měst a silnic, k poskytování potravin a vytváření produktů a k uvolňování oxidu uhličitého tempem, které bylo v rámci pozemského rozpočtu. Ale na počátku 70. let byl tento kritický práh překročen: lidská spotřeba začala předstihovat to, co byla planeta schopna reprodukovat. Podle jejich účtů je nyní poptávka lidstva po zdrojích ekvivalentní poptávce více než 1,7 Země. Data ukazují, že jsme na cestě k tomu, abychom potřebovali zdroje dvou planet ještě před polovinou 21. století. Uvádějí, že náklady na vyčerpání zdrojů jsou stále evidentnější. Změna klimatu - důsledek vypouštění skleníkových plynů - je nejzjevnějším výsledkem a rozšířenými účinky. Mezi další biofyzikální účinky patří: odlesňování, úbytek druhů nebo kolaps rybolovu. Taková nejistota zdrojů může vést k ekonomickému stresu (jako je peněžní inflace) a konfliktu (jako jsou občanské nepokoje).

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí