Ústavně-právní výbor Senátu podpořil návrh úsporného tarifu pro domácnosti

Ústavně-právní výbor Senátu podpořil návrh úsporného tarifu pro domácnosti

Senátní ústavně-právní výbor v úterý doporučil schválit vládní novelu energetického zákona, která umožní zavést takzvaný úsporný tarif. Půjde o dotaci ze státního rozpočtu určenou obchodníkům s energiemi, která má pomoci domácnostem snížit účty za energie. ČTK to řekl předseda výboru Tomáš Goláň (ODS a TOP 09). Předlohu musí posoudit ještě senátní hospodářský výbor. Podle informací ČTK nad ní zasedne až v příštím týdnu, kdy by ji také mělo schvalovat plénum Senátu.


Dotaci bude stát v případě elektřiny a plynu vyplácet automaticky a nebude o ni nutné žádat. Podrobnosti tarifu, tedy kolik bude příspěvek činit a kdo na něj bude mít nárok, stanoví vláda nařízením. Má se tak stát nejpozději v srpnu. Obchodníci s plynem a elektřinou o přijatou dotací sníží účet nebo zálohy. Budou to muset uvést ve vyúčtování. Podpora se nemá vztahovat na víkendové nemovitosti a dobíjení elektromobilů. Naproti tomu o příspěvek na teplo budou muset žádat například společenství vlastníků nebo družstva. Bude se to týkat tepla z centrálního zásobování nebo z domovních kotelen. Horní hranice příspěvku v obou případech bude 30.000 korun.

Předloha má také umožnit odpuštění poplatku za podporované zdroje energie. Vláda o jeho odpuštění rozhodla letos v červnu.

Na úsporný tarif by vláda mohla vyčlenit celkem 30,6 miliardy korun. Z této sumy rozdělí 3,6 miliardy korun mezi domácnosti s domovními kotelnami, které původně v programu podpory nebyly zahrnuty. Příspěvek v rámci úsporného tarifu spolu s odpuštěním poplatku za podporované zdroje by mohl podle dřívějšího vyjádření ministr průmyslu Jozefa Síkely (za STAN) představovat až 16.000 korun.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů