MŽP schválilo z fondu dotace za 800 mil. Kč, převážně na fotovoltaiku

MŽP schválilo z fondu dotace za 800 mil. Kč, převážně na fotovoltaiku

Fotovoltaické elektrárny do výkonu jednoho megawattu (MW) a projekt teplárenské modernizace podpoří 800 milionů korun. Dotace z evropského Modernizačního fondu pro 13 projektů schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). ČTK to dnes sdělily zástupkyně ministerstva životního prostředí (MŽP) a Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR). SFŽP má správu Modernizačního fondu na starost.


"Z Modernizačního fondu, konkrétně z podprogramů HEAT a RES+ bylo právě podpořeno 13 projektů ve výši 800 milionů korun," napsala ČTK za ministerstvo Dominika Pospíšilová. Zatímco program HEAT cílí na modernizaci teplárenské soustavy a přechod tepláren na čistší zdroje energie, program RES+ podporuje nové obnovitelné zdroje energie (OZE).

"Jeden projekt, za 329 milionů korun, je určen k modernizaci tepláren, zbylých 12 bylo na projekty z výzvy 1/2021 RES s dotací 472,6 milionu korun," upřesnila pak mluvčí SFŽP Lucie Früblingová. Podpořené fotovoltaiky podle MŽP budou vznikat často na střechách již stojících budov.

MŽP už také dříve oznámilo, že od 10. srpna začne příjem žádostí o dotaci pro fotovoltaiky do jednoho megawattu v rámci nové výzvy. Skončí 15. března 2023, k dispozici bude částka 1,5 miliardy korun. Od 3. srpna do 31. října letošního roku bude možné žádat o dotaci na výstavbu velké fotovoltaické elektrárny. Na tyto projekty půjde z výzvy fondu 5,5 miliardy korun. Vlastníci tepláren mohou o dotaci v nové výzvě programu HEAT, v níž je 15 miliard korun, žádat už od 25. července, příjem žádostí v tomto případě končí 30. června 2023.

Hubáčková v červnu uvedla, že z Modernizačního fondu bylo podpořeno zatím na dvě stovky nových fotovoltaik s celkovým výkonem přes 622 MW, současný stav MŽP neupřesnilo. Pro porovnání - celkový instalovaný výkon Jaderné elektrárny Dukovany je 2040 MW.

Cílem Modernizačního fondu je přispět k přechodu tuzemské energetiky na ekologické zdroje. Do roku 2030 má nabídnout nejméně 150 miliard korun z prodeje emisních povolenek. Fond i první výzvy z něj byly spuštěny loni.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů