Čtvrtek, 28. září 2023

Dotace nestačí? Ukážeme, co při výběru půjčky nikdy nepřehlédnout

Dotace nestačí? Ukážeme, co při výběru půjčky nikdy nepřehlédnout

Dotační programy nejsou vždy nastaveny tak, aby se dal z dotace uhradit komplet celý plán, na který byla dotace schválena - třeba modernizace vytápění rodinného domu. Příjemce dotace většinou musí mít dostatek svých prostředků, kterými uhradí rozdíl mezi dotací a skutečnými náklady. Nebo si vezme úvěr, kterým vzniklý rozdíl zafinancuje. Podívejme se teď, jak při výběru spotřebitelské půjčky postupovat, abyste postihli všechna riziková místa úvěrové smlouvy.

Pravidla pro výběr půjček domácnostem se shodují s pravidly pro podniky i veřejný sektor

Následující postup výběru vhodné půjčky sice postavíme na příkladu spotřebitelské půjčky pro domácnost, kterou si bere na doplacení nového ekologického vybavení, ale aplikovat jej můžete i v případě, že vybíráte úvěr pro podnik nebo pro instituci veřejného sektoru, či pro neziskovou organizaci, ať už veřejnou nebo soukromou.

Pro snadný výběr té nejlepší půjčky právě pro vás nejlépe poslouží online srovnávače úvěrů, jako je například Bezvamoney.cz. Ukážeme vám, jak při porovnání úvěrů postupovat, abyste se vyhnuli všem nepříjemným překvapením, která mohou ve světě úvěru čekat na ty, kdo nejsou dostatečně informováni, a tudíž ani připraveni se na tomto trhu bezpečně pohybovat.

Začínejte částkou a dobou splatnosti

Než si půjčku vezmete, je nutné vědět, kolik vlastně budete potřebovat. Udělat byste si měli i představu, jak dlouho chcete zůstat zadluženi, a tedy jakým tempem jste ochotni splácet. Předem byste si měli stanovit maximální výši pravidelné splátky, k níž budete ochotni se ?upsat?. Nikdy své finanční síly zbytečně nepřeceňujte, je to nebezpečné. Od výše splátek se bude do značné míry odvíjet i doba zadlužení.

Pokračujte cenou neboli RPSN

Až najdete poskytovatele, kteří mají v repertoáru i půjčku v té výši, jakou právě vy potřebujete, ve druhém kroku si je seřaďte podle nabízené ceny za úvěr. Pozor, nesoustřeďte se jen na úrokovou míru, ale i na všechny poplatky, které jsou s úvěrem spojeny.

Celková cena musí vždycky být promítnuta do RPSN (roční procentní sazba nákladů), takže tady opravdu platí, že čím nižší RPSN, tím levněji půjčka vyjde. Bez ohledu na to, jaká je úroková míra. Rozdíl bude právě v těch účtovaných poplatcích. Typicky za čerpání nebo správu úvěrového účtu.

Tip: Možná budou zajímat aktuálně vypsané dotace pro veřejný sektor a bytové domy

Projděte si podmínky pro získání úvěru

Ne každá půjčka si obejde jen s občanským průkazem, řidičákem a výpisem z účtu za poslední tři měsíce. Některé vyžadují mnohem podrobnější zkoumání bonity. A pokud se jedná o formu hypotéky, bude nutné ještě udělat odhad nemovitosti a do katastru nechat zapsat zástavu vašeho bydlení. S tím jsou samozřejmě spojeny další náklady - a rozhodně ne malé. Banky a některé nebankovní společnosti dokáží půjčit až milion korun, aniž byste museli cokoliv zastavovat nebo něčím ručit.

Důležité jsou i podmínky splácení

Nikdy nezapomeňte ani na porovnání podmínek splácení. Co je těmi podmínkami myšleno? Například cena předčasného splacení (kdybyste chtěli později refinancovat, až klesne v ekonomice úroková míra), dále cena za případný odklad splátky, pokud byste jej někdy potřebovali.

Hodí se ale znát i možnost a cenu změny splátkového kalendáře - třeba dlouhodobého snížení splátek (a prodloužení trvání úvěru). Vědět byste měli také, zda poskytovatel nabízí splátkové prázdniny, a pokud ano, tak po splnění jakých podmínek.

Pokud jste si zjistili všechny doporučené informace, jste v bezpečí

Jestliže jste si u každého z poskytovatelů zjistili všechny informace, na které jsme zde upozornili, jste v informačním bezpečí a můžete přikročit k samotnému porovnávání. Jiná úskalí na vás totiž u spotřebitelských úvěrů už čekat nebudou, pravidla jejich poskytování jsou dost svázána zákonem o spotřebitelském úvěru.

Ale i pro podnikatelské půjčky a úvěry pro neziskový sektor je tento postup zjišťování informací dostatečným. Upozornit nutno jen na fakt, že v této oblasti nemají poskytovatelé povinnost vyčíslovat RPSN. Ale požádat je o to můžete - a měli by vám vyhovět. Pokud nevyhoví, pravděpodobně k tomu mají nekalý důvod.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů