Pátek, 1. března 2024

EU nesleví z přísných klimatických závazků. Energetické krizi navzdory

I když se Evropa potýká s energetickou krizí, Evropská unie nijak neslevuje ze svých klimatických závazků. I nadále bude před letošním klimatickým summitem OSN naléhat na největší světové ekonomiky, aby zlepšily své cíle v boji proti změně klimatu, a upozorní, že současné úsilí států je nedostatečné. Vyplývá to z návrhu dokumentu, do kterého nahlédla agentura Reuters.

EU nesleví z přísných klimatických závazků. Energetické krizi navzdory

Navzdory řadě nových závazků ke snižování emisí, které země oznámily na loňském klimatickém summitu COP26, ,,globální opatření v oblasti klimatu zůstávají nedostatečná", uvedla EU v návrhu svého mandátu pro jednání na summitu COP27, který se uskuteční v listopadu v egyptském Šarm aš-Šajchu.

V návrhu, o němž se bude ještě několik týdnů jednat a který se může před říjnovým schválením v zemích EU změnit, se uvádí, že pokud má svět zabránit globálnímu oteplování nad 1,5 stupně Celsia, musí znečišťovatelé své cíle revidovat.

,,[EU] vyzývá všechny smluvní strany, aby předložily ambiciózní cíle a politiky, a naléhavě vyzývá zejména velké ekonomiky, které tak dosud neučinily, aby cíle přehodnotily nebo posílily," uvádí se v dokumentu.

Téměř 200 zemí se sejde na konferenci COP27 po létě, které bylo pro mnohé z nich plné sucha, vln veder a dalších klimatických extrémů. Jednání, jak omezit emise a jak toto úsilí financovat, však probíhají v kontextu energetické krize, která vyčerpává státní rozpočty a nutí některé země spalovat více uhlí.

Zdroj: https://www.reuters.com/business/environment/eu-urge-big-polluters-toughen-climate-pledges-by-cop27-summit-draft-2022-08-25/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů