Sobota, 28. ledna 2023

E.ON Rádce ukazuje, jak ušetřit na energiích tisíce korun ročně. Návštěvníci zjistí, na co se mají zaměřit pro topnou sezonu

E.ON Rádce ukazuje, jak ušetřit na energiích tisíce korun ročně. Návštěvníci zjistí, na co se mají zaměřit pro topnou sezonu

Jak ušetřit za energie? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou si v současné době pokládají tuzemské domácnosti. Někdo řeší situaci instalací energeticky úsporných řešení, jako jsou fotovoltaické panely nebo tepelná čerpadla, kterými nejenže sníží spotřebu energií, ale zároveň zvýší i svou nezávislost. Uspořit peníze lze ale také bez velkých investic. Třeba jen změnou svých návyků v domácnosti. Projekt společnosti E.ON - E.ON Rádce - přináší před zimní sezonou několik důležitých tipů, jak se k úsporám dostat.

,,Téma energetických úspor je pro nás v E.ONu zásadním už několik let. Kontinuálně se jím zabýváme a snažíme se našim zákazníkům v tomto tématu pomoci zorientovat. Netýká se to samozřejmě jen energetických řešení, která instalujeme. Projekt E.ON Rádce přináší lidem desítky tipů, jak mohou v domácnostech šetřit energiemi a tím pomoci i své peněžence. Před zimní sezonou jsme se zaměřili na klíčové možnosti úspory a ty lidem jednoduše a srozumitelně představujeme," vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie.
E.ON Rádce, kterého najdou lidé na webových stránkách E.ONu, přináší před zimní sezonou ty nejpraktičtější tipy rozdělené pro domácnosti v bytech i rodinných domech. ,,Možností, jak ušetřit za energie, je řada - od jednoduchých opatření, která ale v součtu můžou mít velký efekt, až po komplexnější úpravy bytů a domů," dodává Alena Pudilová, která je ve společnosti E.ON zodpovědná právě za E.ON Rádce. A upřesňuje, že zatímco v bytě lidé mohou ušetřit hlavně změnou chování a návyků, majitelé rodinných domů mají zase větší možnosti v zateplení a v instalaci dalších úsporných energetických řešení.
Na topení se dá ušetřit až 6 300 korun ročně
Klíčové z hlediska energetických úspor je vytápění domácnosti, a to u rodinných domů i bytů. Často se totiž stává, že lidé své byty přetápí. Přitom snížením teploty v místnosti o jeden stupeň se dá ušetřit až 6 % energie na její vytopení. Pokud tedy někdo v bytě dříve vytápěl na 24 °C, snížením na 20 °C tak ušetří až čtvrtinu tepla, které dosud spotřebovával. ,,Pokud vezmeme v úvahu průměrné hodnoty spotřeb tepla v běžném bytě o ploše 70 m2 a s ním spojené náklady, můžeme tímto krokem ročně ušetřit až 3 600 korun. V případě, že někdo vytápí plynem, tak může být úspora ještě vyšší - klidně i více než 6 000 korun ročně. Nejenže člověk snížením teploty ušetří, ale je to pro organismus i více zdravé," potvrzuje Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt, která se na energetické úspory specializuje. Právě ta se na vývoji E.ON Rádce také podílí.
Doporučené teploty pro místnosti jsou 20 °C, pro ložnici nebo předsíň 18 °C. Větší teplo a to 22 °C by lidé měli zvolit v koupelně. S vytápěním samozřejmě například souvisí i správné větrání nebo využívání podpůrných prvků jako je reflexní fólie za radiátory, která také zvýší účinnost topení a během roku uspoří i nějakou tu stovku.
Tříminutové sprchování ročně ušetří i více než 5 000 korun
Dalším klíčovým bodem energetických úspor v domácnosti je ohřev teplé vody a s ním spojená i její spotřeba. Tady se dá nejvíce ušetřit změnou návyků. ,,Na ohřátí 120 litrů vody na teplotu 55 °C potřebujete přibližně 6,5 kWh energie. A to není zrovna málo. Každý ušetřený litr teplé vody znamená velkou energetickou úsporu. Začít můžete třeba při sprchování," dodává Murtinger. Pobyt ve sprše je dobré omezit na nezbytně dlouhou dobu - obvykle bohatě stačí třeba jen tři minuty, během nichž sprchou proteče zhruba 30 litrů vody. Ve srovnání s desetiminutovou sprchou ušetříte ročně až 14 000 litrů teplé vody, a i více než 5 000 korun za spotřebu i ohřev.
Správné používání elektrických spotřebičů sníží náklady o tisíce
Třetím důležitým faktorem je správné využívání spotřebičů a jejich včasná modernizace. Největšími ,,žrouty" elektřiny jsou zastaralé domácí spotřebiče - provoz staré lednice může stát i několik tisíc ročně. Zatímco deset let stará lednice spotřebuje za rok elektřiny třeba za 2 000 korun, provoz moderní lednice vyjde zhruba na 500 korun. Totéž platí pro pračku. Roční provoz nové pračky jen na elektřině přijde tak na 300 korun. U staré pračky je to daleko více. Pračka a lednička nejlepší energetické třídy A, to jsou náklady na elektřinu v součtu zhruba 760 korun. Ve srovnání s deset let starými spotřebiči je to třeba i třikrát až čtyřikrát méně.
Druhou věcí je správný provoz spotřebičů. Pokud lidé perou na třicet stupňů, pračku i myčku nádobí dobře naplní a pustí ekologický program, ušetří oproti běžnému mytí a praní 30 až 40 % elektrické energie, což může být u moderní pračky přibližně 450 korun ročně.
Dům se vyplatí zateplit a zvážit tepelné čerpadlo
I v domě samozřejmě lidé výrazně ušetří pomocí změn zvyklostí. Oproti bytům mají ale tu výhodu, že mohou často vybírat z různých způsobů vytápění nebo dbát na správné zateplení či výběr oken a dveří. Nejúspornějším zdrojem tepla je v současnosti tepelné čerpadlo. Sice běží na elektřinu, ale z jedné kWh elektrického proudu vyrobí i pětkrát tolik tepla. Ve srovnání s vytápěním plynem v běžném rodinném domě může tepelné čerpadlo ušetřit téměř 40 000 korun ročně. Tepelným čerpadlem navíc mohou lidé nejen topit, ale i ohřívat vodu, což znamená další úspory.
Více rad, jak ušetřit, a také specializovanou brožuru Chytrá domácnost, najdou lidé na webu E.ON Rádce - https://www.eon.cz/radce/
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů