Sobota, 28. ledna 2023

Mezinárodní den elektroodpadu

Mezinárodní den elektroodpadu

MDE se letos zaměří na opětovné použití, opravy a recyklaci drobného elektroodpadu pod heslem ,,Recykluj to všechno, bez ohledu na to, jak je to malé!".

OSN odhaduje, že jen v roce 2022 se celosvětově vyprodukuje 24,5 milionů tun takového odpadu. To je čtyřikrát víc než hmotnost Velké pyramidy v Gíze.

Kvůli své malé velikosti lidé spotřebiče, jako mobilní telefony, elektrické zubní kartáčky, toustovače a fotoaparáty, stále často vyhazují do běžných popelnic. Pak se skládkují nebo spalují spolu s dalším komunálním odpadem, místo aby se znovu využily suroviny v nich obsažené.

,,V Evropě končí mezi směsným odpadem ročně až 1,4 kg elektroodpadu na obyvatele. Malé spotřebiče se navíc snadno skladují ve skříních, garážích, sklepech a na půdách a rychle se na ně zapomíná. V průměrné evropské domácnosti se tímto způsobem nahromadí až pět kilogramů elektronických zařízení na osobu," vypočítává předseda představenstva společnosti ELEKTROWIN a.s. Roman Tvrzník.

Je také tím, kdo největší český kolektivní zastupuje v asociaci WEEE Forum. Ta byla před pěti roky u zrodu myšlenky Mezinárodního dne elektroodpadu.

,,Tato zařízení nabízejí mnoho důležitých zdrojů, které lze použít při výrobě nové elektroniky nebo jiných zařízení, jako jsou třeba větrné turbíny, baterie pro elektromobily nebo solární panely," upřesňuje generální ředitel WEEE Fora Pascal Leroy. ,,To vše je klíčové pro zelený, digitální přechod k nízkoemisní společnosti," doplňuje Leroy.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů