Sobota, 28. ledna 2023

Ve Zlínském kraji ocenili nejlepší obce za třídění starého elektra

Ve Zlínském kraji ocenili nejlepší obce za třídění starého elektra

Nejúspěšnější obce Zlínského kraje, kde se v uplynulém roce nejlépe třídilo staré elektro, získaly věcné ceny a finanční odměny. Symbolické šeky přebrali vítězové na dnešní slavnostní akci ve Vizovicích od statutární náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové. Populární soutěže jsou součástí informačních aktivit na podporu třídění odpadů a předcházení jejich vzniku, které probíhají dlouhodobě a jsou společným projektem Zlínského kraje a kolektivních systémů ASEKOL a ELEKTROWIN.

V soutěži neziskové společnosti ASEKOL nazvané ,,Sbíráme nejlépe" se ve třech kategoriích hodnotil sběr starého elektra odevzdaného od loňského do letošního září na sběrných dvorech. Mezi obcemi do 2000 obyvatel získala prvenství obec Mistřice, kde každý ze 1191 obyvatel za sledované období odevzdal průměrně více než 6 kg vysloužilého elektra. V kategorii obcí nad 2000 obyvatel se na první příčce umístily Velké Karlovice, v nichž každý občan v průměru vytřídil takřka 4 kg elektrozařízení. Nejvyšší příčku v kategorii sběru do speciálních červených stacionárních kontejnerů obsadila obec Ratiboř, v níž každý z 1837 obyvatel do červených kontejnerů odevzdal průměrně takřka 1 kg drobného elektromateriálu a baterií.

Kolektivní systém ELEKTROWIN ocenil v tradiční soutěži ,,O Elektrooskara" obce rovněž ve třech kategoriích podle počtu obyvatel. Mezi sídly do 4000 obyvatel se nejvíce dařilo obci Rusava, ve které každý z občanů průměrně odevzdal k dalšímu využití téměř 9 kg elektrozařízení. Prvenství mezi obcemi s více než 4000 obyvateli získalo Staré Město. Každý z jeho obyvatel vytřídil v průměru 6,8 kilogramů vysloužilého elektra. V kategorii největších měst nad 10 000 obyvatel patří nejvyšší příčka Zlínu. Obyvatelé krajské metropole vloni předali k recyklaci 168 tun starého elektra a stali se tak i skokanem roku, když se oproti minulému ročníku zlepšili o 16 %.

,,Společně s našimi partnery se dlouhodobě a systematicky věnujeme osvětě mezi obyvateli, pomáháme rozšiřovat možnosti sběru pro občany, tak aby bylo třídění vysloužilých drobných elektrozařízení a baterií dostupnější. Drobné elektro ještě stále velmi často končí bez užitku ve směsném komunálním odpadu, na rozdíl od větších spotřebičů, které občané zodpovědně odevzdávají na sběrné dvory," uvedla na předávání náměstkyně pro oblast životního prostředí, zemědělství a venkova, pro oblast sociálních věcí a neziskový sektor Hana Ančincová.

ASEKOL a.s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr všech skupin elektrozařízení. ASEKOL provozuje více než 17 600 sběrných míst v celé ČR a zajišťuje tak nejhustší veřejně dostupnou sběrnou síť pro vysloužilá elektrozařízení v ČR i v Evropě. ASEKOL za svoji činnost získal řadu prestižních ocenění jako je TOP Odpovědná firma, Czech Business Superbrands nebo Ruban d'Honneur neboli ,,Stuha cti" v soutěži European Business Awards (EBA) v kategorii Environmentální a udržitelný rozvoj. Podrobné informace jsou k dispozici na www.asekol.cz

ELEKTROWIN a.s. je největším kolektivním systémem zaměřeným na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů v České republice. Společnost zajišťuje sběr, zpracování, využití a likvidaci nefunkčních elektrozařízení a elektroodpadu. Od svého založení v roce 2005 již zrecyklovala více než 30 milionů vyřazených elektrospotřebičů o celkové hmotnosti přes 530 000 tun. Zaměřuje se především na chladicí zařízení, velké a malé elektrospotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Společnost je nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Sběrnou síť tvoří téměř 14 800 sběrných míst po celé České republice. Více informací naleznete na www.elektrowin.cz

Odměny:

ELEKTROWIN
Rusava 10.000,- Kč
Staré Město 20.000,- Kč
Zlín 30.000,- Kč

ASEKOL
Mistřice 20.000,- Kč
Velké Karlovice 20.000,- Kč
Ratiboř 20.000,- Kč

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů