Čtvrtek, 7. prosince 2023

Guterres na dárcovské konferenci vyzval k masivní podpoře Pákistánu

Guterres na dárcovské konferenci vyzval k masivní podpoře Pákistánu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes na dárcovské konferenci v Ženevě vyzval k masivní pomoci Pákistánu po loňských zničujících povodních. Země podle OSN potřebuje na svou obnovu odhadem přes 16 miliard dolarů (téměř 357 miliard Kč), přičemž zhruba polovinu z této částky by měla být schopna poskytnout sama. Guterres řekl, že Pákistán je obětí klimatického chaosu a globálního finančního systému. Nadnárodní Islámská rozvojová banka (IsDB) slíbila poskytnout Pákistánu během příštích tří let 4,2 miliardy dolarů. Evropská unie ohlásila poskytnutí 87 milionů eur (přes dvě miliardy korun).

Do Ženevy se sjeli zástupci zhruba 40 zemí, mezinárodních finančních institucí i soukromí dárci. Zářijové povodně, které až dosud zcela nezmizely, si vyžádaly nejméně 1700 obětí a zhruba osm milionů lidí vyhnaly z domovů.

"Musíme spojit heroickou reakci Pákistánců s našim vlastním úsilím a masivními investicemi na posílení jejich obcí do budoucna," uvedl Guterres v zahajovacím proslovu.

"Pákistán je dvojí obětí klimatického chaosu a morálně zkaženého globálního finančního systému," dodal šéf OSN a vyzval k nalezení "tvůrčích způsobů", jak rozvojovým zemím odpustit dluhy a poskytnout finance.

Guterres na konferenci dále prohlásil, že svět potřebuje "novou dluhovou architekturu". Současný systém je podle něj předpojatý a globální finanční instituce musí změnit model své obchodní činnosti. Guterres rovněž varoval, že svět je "na cestě ke klimatické zkáze". Řekl, že je hluboce frustrován nečinností světových lídrů a nedostatkem mezinárodních investic do opatření proti klimatickým událostem, jako byly pákistánské povodně.

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf vyzval k vytvoření nové "koalice ochotných", která by jeho zemi poskytla záchranné lano, a dodal že Pákistán bude v příštích třech letech potřebovat osm miliard dolarů. Mezinárodní měnový fond (MMF) požádal o "prostor k nadechnutí" a zároveň ujistil, že Pákistán je odhodlán dodržovat podmínky programu pomoci MMF.

Islámská rozvojová banka Pákistánu přislíbila 4,2 miliardy dolarů na příští tři roky. "S potěšením oznamuji, že skupina Islámské rozvojové banky, jako součást příspěvku k dosažení cílů klimatické odolnosti a rozvoje Pákistánu, přislibuje finanční částku 4,2 miliardy dolarů v příštích třech letech," řekl v Ženevě prezident banky Muhammad Džasír.

Pomoc přislíbily také některé jednotlivé země. Například francouzský prezident Emmanuel Macron dnes prostřednictvím videospojení řekl, že Paříž je připravena podpořit Pákistán při jednáních s věřitelskými finančními institucemi a bude zemi nadále poskytovat odborné rady a finanční podporu. Konkrétně pak slíbil deset milionů dolarů dodatečné pomoci.

Také německá vláda Pákistánu slíbila další pomoc, přičemž už loni v létě poskytla 67 milionů eur na obnovu důležité infrastruktury a zmírnění sociálních následků.

Zástupce americké vládní agentury pro humanitární pomoc USAID oznámil, že Washington Pákistánu na obnovu po povodních poskytne dodatečných 100 milionů dolarů. "S potěšením oznamuji, že Spojené státy se zavazují Pákistánu poskytnout dalších 100 milionů dolarů na pomoc s obnovou po devastujících obřích monzunových povodních z roku 2022," řekla novinářům na okraj ženevské konference zástupkyně USAID Isobel Colemanová.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů