Úterý, 6. června 2023

Trávou z podmáčených luk na Žďársku se po zpracování bude topit ve škole

Trávou z podmáčených luk na Žďársku se po zpracování bude topit ve škole

Tráva z chráněných podmáčených luk ve Žďárských vrších bude po slisování na peletky sloužit k vytápění základní školy v Herálci. Sdružení Krajina sídlící v Počítkách u Žďáru nad Sázavou zajišťuje kosení okolo 160 hektarů luk. Pro trávu hledalo vhodné využití léta, například pro dobytek nemá potřebnou krmnou hodnotu. Projekt na její energetické využití vznikl ve spolupráci s obcí Herálec, pražským ČVUT a žďárskou firmou ProPelety. Vyplývá to z informací, které dnes novinářům řekla Dagmar Kafková ze spolku Sdružení Krajina a z jeho tiskové zprávy.

Experimentální kogenerační jednotka Wave 120, která vyrábí teplo a elektřinu, by měla být v Herálci osazená letos v létě. Odborníci z ČVUT pak podle spolku budou technologii ladit na palivo z trávy podmáčených luk, která se chemickými vlastnostmi liší od běžné biomasy používané na výrobu peletek. "Pokud bude vše fungovat tak, jak předpokládáme, bude to elegantní koncovka pro trávu z luk, o které se dlouhodobě staráme," uvedl Tomáš Blažek ze Sdružení Krajina.

Otázkou, co udělat s posečenou trávou, se podle Kafkové Sdružení Krajina zabývá přes 20 let, pálit ji nechtělo. Většinou se tráva ukládala na kompost nebo sušila pro hospodářská zvířata. "Pokud je třeba sušší rok a není dostatek sena na krmení, děláme balíky, nicméně seno z podmáčenek není úplně výživné. Nebo se dá používat na příkrm nebo na podestýlku," uvedla.

Tráva posečená na podmáčených loukách také končila v kompostárnách, bioplynových stanicích nebo u výrobců pelet. Často se ale ukázalo, že to pro tyto účely není úplně vhodná surovina nebo ji tyto provozy nebyly schopné zpracovat v takovém množství.

Spolupráce mezi Sdružením Krajina, Herálcem, ČVUT a firmou ProPelety začala podle tiskové zprávy spolku před víc než dvěma lety. Trávu slisuje žďárský výrobce na peletky, z nich se pak bude v Herálci vyrábět teplo a elektřina. Teplo bude sloužit k vytápění tamní školy, která spotřebuje rovněž vyrobený elektrický proud.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů