Pátek, 22. září 2023

Do konce června probíhají schůze Společenství vlastníků jednotek. Domluvit se lze i na zateplení domu, které všem ušetří náklady na energie

Do konce června probíhají schůze Společenství vlastníků jednotek. Domluvit se lze i na zateplení domu, které všem ušetří náklady na energie

Nejpozději v červnu se musí ve všech bytových domech v republice konat mnohdy obávaná schůze Společenství vlastníků jednotek. Využít se dá například ke schválení rekonstrukce společných prostor, jež v době drahých energií může vést ke značným úsporám pro celý dům. Jak pro rekonstrukci před sousedy argumentovat i jaká opatření bývají u bytových domů nejefektivnější, vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na zateplení ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Jak asi mnozí ví, v průběhu první poloviny roku se musí v každém bytovém domě konat schůze Společenství vlastníků jednotek. Máte-li štěstí, nedosáhne taková schůze dramat, jaká známe například z filmu Vlastníci; naopak se může jednat o událost velmi přínosnou, kde se dají vyřešit různé problémy, jež dlouhodobě sužují obyvatele domu. V současné době takovým problémem mnohdy bývají drahé energie. Náklady na ně se přitom dají snadno snížit rekonstrukcí.
Zateplení může uspořit až polovinu výdajů za energie
Někteří ze sousedů se mohou okamžité investici bránit, měli by však mít na paměti, že se jim jednorázový výdaj velmi brzy vrátí právě na nákladech za energie. ,,Ideální je samozřejmě zateplit objekt celý. Jedině tak zcela minimalizujeme tepelné ztráty a spotřebu energií můžeme stáhnout až na polovinu," říká Tomáš Truxa. Zateplení přitom skýtá i další výhody, které by vlastníkům jednotek nemusely být proti srsti. ,,Zateplením zvýšíme vnitřní povrchovou teplotu konstrukce vnější stěny, a tak zabráníme kondenzaci vody na vnitřní straně stran a případnému vzniku plísní. Moderní a vzhled, který díky renovaci získá fasáda, navíc zvýší tržní hodnotu celého objektu," vyjmenovává argumenty pro zateplení odborník z Isoveru. Využijeme-li pro zateplování minerální izolaci, může nám navíc pomoci také s odhlučněním budovy. Ve výsledku tak zateplení povede nejen k úsporám na energiích a vyššímu tepelnému komfortu, ale vytvoří zdravější a příjemnější prostředí pro všechny obyvatele domu.
Pokud však nemáte odvahu ostatním vlastníkům navrhovat, že by se měl ihned zateplit celý dům, je vhodné zamyslet se nad menšími opatřeními, která mohou pokrýt významné tepelné ztráty. U bytových domů bývá častým prohřeškem například teplo unikající z vytápěných prostor do těch nevytápěných, jako jsou chodby nebo sklepy. Ideálním řešením je v takovém případě například zateplení stropu sklepa. Lze jej aplikovat i celoplošným lepením na stropní konstrukci bez dodatečného kotvení - ve sklepě systém ostatně nemusí vzdorovat rozmarům počasí a větru, a tak není nutné jeho zajištění upevňovat. ,,Pro prostory typu sklepů a garáží se vyrábí i speciální druh minerální izolace opatřený finálním nástřikem v bílé či šedé barvě. Ten má dostatečný krycí efekt, takže už zateplení není třeba opatřovat žádným dodatečným nátěrem," doporučuje Tomáš Truxa.
Staré zateplení již nemusí stačit
Rekonstrukce bývá někdy na místě i v případě, že dům v minulosti již zateplen byl. Sousedé mohou v tomto případě namítat, že zateplení již mají a nemá tedy smysl investovat do dalšího. Standardy na tloušťku izolace se však postupem času změnily. ,,Před dvaceti lety se běžně doporučovala izolace o tloušťce 50 až 80 milimetrů, dnes však máme normy přísnější, protože chceme, aby byl provoz domů udržitelnější. Nemluvě o stále rostoucí ceně energií na vytápění, která způsobuje, že se počáteční investice do zateplení vyplácí stále rychleji," vysvětluje Tomáš Truxa. Proto je zde možnost provést takzvané zateplení na zateplení, které komfort v domě výrazně zvyšuje. Spočívá v umístění další vrstvy izolace na starší zateplení. ,,Ujistíme-li se, že je stávající zateplení dostatečně pevné a stabilní, můžeme na něj umístit další vrstvu izolantu, abychom dosáhli ideální tloušťky," říká odborník z Isoveru.
Současné normy stanovují tloušťku izolantu na 140 až 200 milimetrů u běžných staveb a na až 300 milimetrů u pasivních domů, konkrétní číslo by ale měla určit projektová dokumentace a energetický posudek. ,,Právě tyto náležitosti je třeba mít vyřízené předtím, než se do rekonstrukce domu pustíme. Začít bychom měli tím, že oslovíme energetického specialistu, který vypracuje takzvaný energetický posudek. V něm navrhne vhodná řešení," radí Tomáš Truxa. Poté, co jsou navržená řešení schválena, se vypracuje projektová dokumentace, v níž jsou konkrétní opatření detailně rozpracována. ,,Následně je třeba vybrat vhodné stavební materiály a najít spolehlivou firmu, která nám zaručí dobrý výsledek rekonstrukčních prací. Vždy je lepší si předem ověřit recenze řemeslníků, které si najímáme," varuje odborník z Isoveru. Odbornou radu můžeme v tomto případě hledat i přímo u výrobců stavebních materiálů, například v Centru technické a obchodní podpory společnosti Saint-Gobain, která je u nás lídrem na trhu se stavebními materiály.
Rekonstrukci lze financovat z dotačních programů
Může se stát, že ačkoliv sousedy přesvědčíte o praktičnosti zateplení domu, budou mít stále jeden protiargument - nedostatek finančních prostředků. Často lze ale najít peníze ve společném fondu oprav. V současné době mohou navíc i samotná Společenství vlastníků jednotek žádat o podporu v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám. ,,Dotace se poskytuje na zateplení obvodových stěn, střechy, stropů či podlah. Pokrýt přitom může až polovinu výdajů na rekonstrukci," vysvětluje Tomáš Truxa. Investovat do zateplení tak může být v současné době velmi výhodné.
Součástí programu schůzí bývá obvykle vyúčtování za proběhlé období a možnost úspory nákladů do budoucna. ,,Přesvědčivý předseda SVJ by tak měl již v tuto chvíli mít v ruce energetický posudek s návrhem optimálního řešení zateplení domu a v nejlepším případě i předjednanou nabídku od realizační firmy," říká odborník z Isoveru. V takové fázi pak stačí jen předložit návrh k odhlasování. Jinak by bylo nutné čekat na další příležitost, která třeba může přijít až za rok.
Máte-li tedy pocit, že vy i vaši sousedé platíte za energie na vytápění již příliš vysoké částky, nebo se vám zdá, že vaše bydlení neposkytuje komfort, jaký byste si všichni zasloužili, je možná na čase zasadit se o změnu. Schůze SVJ je pro to ideální chvílí.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů