Neděle, 1. října 2023

Liberecká zoo získala dotaci zhruba 47 mil. Kč na lepší hospodaření s vodou

Liberecká zoo získala dotaci zhruba 47 mil. Kč na lepší hospodaření s vodou

Liberecká zoo vybuduje přírodní čisticí systém, který jí umožní opakovaně používat vodu, třeba z bazénků tapírů či slonů. Na lepší hospodaření s vodou získala skoro dva miliony eur (cca 47 mil. Kč). Jde o evropskou dotaci a součást česko-španělského projektu. Na české straně je do něj kromě zahrady zapojená i liberecká univerzita. Je lídrem projektu, řekl dnes ČTK ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

"Za což jsme moc rádi, protože má zkušenost s takto velkými projekty. A zrcadlovým partnerem je jedna španělská univerzita a španělská zoologická zahrada v Barceloně," dodal Nejedlo. Celkem se podle něj pro mezinárodní projekt podařilo získat zhruba čtyři miliony eur (asi 95 milionů korun)

Liberecká zoo bude mít přírodní čisticí systém se dvěma způsoby filtrace. "Měla by vzniknout kořenová čistírna. A ještě jeden biologický rostlinný systém čištění vody," řekl ředitel zoo. V čisticím systému budou i filtry z nanovláken, čímž se už řadu let zabývá liberecká univerzita.

Nejedlo od projektu očekává, že nejen ušetří náklady za vodu, ale zajistí si i její dostatek. Také letos totiž hrozí, že pro bazénky slonů či tapírů, které jsou v horní části zahrady, nebude možné v létě používat "levnější" vodu z Labutího jezírka z dolní části zahrady. "My máme systém, jak si vodu z jezera vytáhnout nahoru a použít. Jenomže v tuhle chvíli se použije jednou a pak jde do kanalizace. A jestli opravdu se předpověď naplní a bude teplo a nebude pršet, tak do 14 dnů, do tří týdnů se nám hladina vody v jezeře stáhne natolik, že už ji nebudeme moci používat celé léto. Takže i proto potřebujeme tu vodu si udržet a používat ji dál," řekl Nejedlo.

Ročně potřebuje zahrada přes 60.000 metrů krychlových vody. Projekt na zlepšení hospodaření s vodou je nyní ve fázi získávání stavebního povolení, práce možná začnou ještě letos. "Myslím, že k realizaci to bude spíše na začátku příštího roku," dodal ředitel zahrady.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů