Neděle, 3. prosince 2023

Úkoly pro nového ministra zemědělství: zdravé lesy a potraviny bez pesticidů

Úkoly pro nového ministra zemědělství: zdravé lesy a potraviny bez pesticidů

Nadcházejícího ministra zemědělství nečeká vysvědčení za pár dní, ale až za dva a půl roku, kdy se ukáže, zda naplnil Programové prohlášení vlády. Prohlášením se vláda zavázala k výrazným krokům pro zlepšení stavu české zemědělské krajiny i lesů. Jak ale ukazuje vyhodnocení dosavadní práce ministerstva, zejména v lesích nic z toho dosud ministerstvo neudělalo a naopak posun v mnoha závazcích vlády brzdí.

Po rezignaci Zdeňka Nekuly bude ve čtvrtek 22. června potvrzovat širší vedení KDU-ČSL nominaci Marka Výborného na pozici ministra zemědělství [1]. Nástup nového ministra zemědělství tak přichází necelé dva a půl roku před volbami a tedy i termínem pro naplnění Programového prohlášení vlády [2]. Hnutí DUHA proto z Programového prohlášení vlády vybralo hlavní priority nastupujícího ministra a zároveň ve stručné analýze [3] upřesňuje, zda v nich za poslední rok a půl lze na Ministerstvu zemědělství pozorovat posun, na který může nový ministr navázat.

V Programovém prohlášení se vláda zavázala k výrazné změně přístupu k lesům, které již nechce vnímat jako ,,továrny na dřevo". Praktické kroky k tomu ovšem dosud ministerstvo neudělalo a naopak fakticky ignoruje hlas šetrně hospodařících lesníků i vlastníků lesů, kteří potřebují řešit protismyslně nastavené dotační tituly i neudržitelné škody způsobované přemnoženou zvěří. Chce-li tak nastupující ministr dostát vládnímu prohlášení, měl by urychleně vstoupit do diskuze o připravovaném mysliveckém zákonu i lesním zákonu a prosadit v nich nezbytné změny, které z Programového prohlášení vlády vyplývají.

Úředníci Ministerstva zemědělství zároveň prosadili jen nedostatečné úpravy v nastavení zemědělských dotacích, které nezastaví úbytek pestrosti přírody v české krajině a nepřipraví ji na zhoršující se dopady klimatické změny. Ministerstvo zemědělství rovněž během českého předsednictví Evropské unii blokovalo rychlejší odklon od používání pesticidů, které jsou přitom nejvýznamnější příčinou úbytku polních ptáků a zhoršují kvalitu půdy. [4] Zemědělské dotace ale ještě může nastupující ministr napravit tak, aby skutečně podpořily zemědělce v přechodu k šetrnějšímu hospodaření a k potřebné nápravě krajiny. Toho lze dosáhnout lepší ochranou před vodní erozí a zavedením ochrany před větrnou erozí nebo motivováním k rozsáhlé obnově krajinných prvků, jako jsou meze, remízky nebo mokřady.

Jaromír Bláha, odborník na lesnictví z Hnutí DUHA, říká:

,,Zbývá už jen polovina volebního období k tomu, aby se naplnilo to, k čemu se vláda zavázala na celé čtyři roky svého mandátu. Zatím se ale nenaplnilo téměř nic z příslibů, které měly české lesy vytrhnout dob, kdy byly planýrované přemnoženou zvěří nebo harvestory. Nastupující ministr proto bude muset pracovat nejméně dvakrát tak usilovně, nemají-li vládní sliby zůstat až do voleb jen na papíru."

Martin Rexa, koordinátor zemědělské kampaně z Hnutí DUHA, říká:

,,Ministerstvo musí v následujících měsících podpořit evropské i národní cíle ke snižování pesticidů místo jejich blokování. Vázne obnova mezí, remízků, mokřadů i úhorů a ministerstvo původní závazky dokonce snížilo skrze různé výjimky a nepostupuje ani plánované omezování velikosti monokultur a zvyšování pestrosti krajiny. Pokud chce nový ministr naplnit závazky Programového prohlášení vlády, čeká ho hodně práce."

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů