Sobota, 2. března 2024

Kultivované maso se možná již brzy stane součástí PET FOOD

Kultivované maso se možná již brzy stane součástí PET FOOD

Celosvětový závod o první sériově vyráběný produkt v oblasti kultivovaného masa** může mít překvapivého vítěze. Prvním ekonomicky smysluplným a ve velkém vyráběným produktem totiž s největší pravděpodobností bude krmení pro domácí mazlíčky!

"Chutný, kvalitní a vizuálně atraktivní steak je svatým grálem ve vývoji kultivovaného masa. Na výzkumné cestě za tímto sofistikovaným finálním produktem však naše firma generuje velké množství poznatků a produktů s možností nového využití. Tyto produkty nebyly naším původním cílem, ale nyní se stávají rovnocennou prioritou. Intenzivně se proto věnujeme technologii výroby surovin pro krmivo určené domácím mazlíčkům," vysvětluje Roman Kříž, CEO českého výzkumného projektu Bene Meat Technologies (BMT).
Trh dává BMT za pravdu. Produkce krmiv pro domácí zvířata je energeticky a ekologicky náročná, při své velikosti je zodpovědná za 25 % uhlíkové stopy v oblasti chovu zvířat. Dle posledního průzkumu zveřejněném v Harvard Dataverse, vnímá tento aspekt kriticky více než 50 % chovatelů, kteří z 90 % pravidelně podávají živočišná krmiva.
Téměř 40 % majitelů domácích zvířátek pak problematicky vnímá etický rozměr chovu a porážky zvířat a 50 % by rádo krmilo své mazlíčky eticky a environmentálně nezávadným krmivem na bázi kultivovaného masa (KM).
Podle nedávno provedeného českého průzkumu*** na toto téma je v ČR číslo podobné - 48 % respondentů by KM v PET FOOD dávalo přednost kvůli zdravotní nezávadnosti, 36 % věří ve vyšší kvalitu surovin a 27 % shodně uvedlo jako důvod ke koupi etické a ekologické aspekty výroby.
Je však na změnu připraven trh výrobců krmiv? "Podle našich zjištění čelí toto odvětví celé řadě výzev, ať jde o rostoucí regulaci trhu ve smyslu nároků na kvalitu, kolísající ceny vstupů, komplikované dodavatelské toky či kontaminaci produktů v rámci výrobního procesu", vysvětluje Roman Kříž. "Chceme výrobcům PET FOOD nabídnout technologii, díky níž vyrobí v bioreaktoru klíčové složky finálního krmiva, a to ekonomicky, efektivně, humánně, s konstantní kvalitou a bez nutnosti spoléhat na dodavatele," dodává.
BMT nyní dokončuje vývoj technologie pro škálovatelnou**** výrobu hlavní složky krmiv na bázi živočišných buněčných linií. V této fázi by vědecký tým již rád zapojil relevantní výrobce PET FOOD, aby byl výsledný produkt kompatibilní s jejich požadavky produktově i procesně.
"Věříme, že náš produkt ve formě zcela škálovatelné technologie splní všechny potřeby producentů krmiv - dodáme ekonomickou a spolehlivou technologii k výrobě vstupní suroviny pro zvířecí krmiva, která bude splňovat nejvyšší nároky na ochranu životního prostředí, humánnost a nutriční hodnoty. To vše dohromady, společně s know-how producentů krmiv povede k rozšíření nabídky pro milovníky zvířat i řešení jejich současných problémů s produkcí," uzavírá Roman Kříž.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů