Neděle, 3. prosince 2023

Horní Bělá, Srní a Všeruby nejlépe sbíraly a třídily odpady v Plzeňském kraji

Horní Bělá, Srní a Všeruby nejlépe sbíraly a třídily odpady v Plzeňském kraji

Obyvatelé Srní, Horní Bělé a Všerub byli loni v Plzeňském kraji nejlepší ve sběru a třídění odpadu. Obce mají vysoký průměr vytříděného odpadu na hlavu, jsou nejlépe uklizené, mají dost nádob na tříděné odpady a separují hodně komodit včetně kovů. Při vyhlášení soutěže My už třídit umíme! to ČTK řekla Jana Glosová z Regionální rozvojové agentury (RRA), která soutěž poosmnácté organizovala s obalovou firmou EKO-KOM a Plzeňským krajem. Soutěžilo 491 z 501 měst a obcí kraje, v němž dominují malé vesnice.

Smyslem soutěže je zvýšit zájem samospráv obcí nejen o třídění a množství vytříděného odpadu, ale i o kvalitu shromažďovaných surovin. "To se týká především papíru, skla plastů, kovů a nápojových kartonů," uvedla Lenka Šlajsová z RRA.

Podle ředitelky regionálního provozu EKO-KOM Martiny Filipové se třídění odpadů v regionu vyvíjí dobře. "Zatímco před 18 lety, kdy soutěž v třídění začínala, vytřídil každý občan průměrně 32 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojového kartonu, teď už je to přes 55 kilogramů. Bohužel číslo za poslední tři roky stagnuje," řekla. Problémem regionu je sběr kovů. Pokud by se do celkového množství nepočítal, byl by region sedmý, když se kovy započtou, je na předposlední 13. pozici, přitom v roce 2011 byl první.

Nad průměrem ČR je podle Filipové ve sběru plastů a hlavně skla, má velmi dobrou hustotu veřejné sběrné sítě, předloni to bylo téměř 18.000 sběrných nádob, 104 obyvatel na jedno sběrné místo. "Výsledky jasně ukazují, že pokud jsou v obcích a městech vytvořeny kvalitní podmínky pro třídění, podpořené pravidelnou osvětou, pak jsou lidé velmi dobře motivováni své odpady třídit," řekla Šlajsová.

V první kategorii, kde soutěžily obce do 300 obyvatel, zvítězilo Srní na Klatovsku, které se dlouhodobě umisťuje na prvních místech soutěže. V Srní je 180 trvalých obyvatel. "Dále tu máme 1200 až 1500 lůžek v celoročně využívaných objektech. A všichni tvoří a 'páchají' odpady, ale platí se 1000 korun za celý objekt, což se nemůže obci nikdy vrátit, protože odvoz odpadu nás vyjde na 2,5 milionu korun. Ale nechceme mít v obci nepořádek," řekl ČTK starosta Václav Veselý (SNK Srní). Obec má dostatek, tedy deset sběrných hnízd s kontejnery na separovaný odpad. Má je od roku 2000, kdy je EKO-KOM začal nabízet.

Druhá byla zhruba stejně velká Loza na severním Plzeňsku, "bronzový" skončil nedaleký Újezd nade Mží, jedna z nejmenších obcí v kraji se stovkou stálých obyvatel. Ve skupině od 301 do 1000 obyvatel byla první Horní Bělá na severu Plzeňska před nedalekými Líšťany a Rabím na Klatovsku. Mezi městy a obcemi nad 1000 obyvatel vyhrály Všeruby na severu Plzeňska, za nimi skončily Železná Ruda na Klatovsku a třetí byla Hromnice na Plzeňsku. Skokanem roku je město Kasejovice na jihu Plzeňska. Má v meziročním porovnání největší nárůst vytříděných odpadů, řekla Libuše Pousková z EKO-KOM.

Václav Prokš

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů