Čtvrtek, 7. prosince 2023

Ekologického Oscara letos získala ostravská společnost NIL Textile

Ekologického Oscara letos získala ostravská společnost NIL Textile

Vítězem soutěže o nejlepší tuzemský ekologický a udržitelný projekt je ostravská společnost NIL Textile, která recykluje obnošené oblečení a vyrábí z něj nové látky. O vítězi 15. ročníku soutěže E.ON Energy Globe rozhodla veřejnost prostřednictvím on-line hlasování. Cenu převzali dnes zástupci společnosti při slavnostním vyhlášení, které bylo součástí prvního ročníku pražského E.ON Ekofestivalu. Na festival, který se konal v pražských Kasárnách Karlín, dorazily podle pořadatelů v průběhu sobotního odpoledne necelé 4000 lidí.

"Hlasy veřejnosti rozhodly a já projektu NIL Textile ze srdce gratuluji k vítězství a zároveň mu přeji, aby naplnil své ambice expandovat do dalších zemí. Pokud se bude dařit snižovat množství textilních produktů, které končí každoročně na skládkách, bude to jen dobře pro nás všechny. A tomu technologie letošního vítěze E.ON Energy Globe může pomoci," řekla generální ředitelka společnosti E.ON v České republice Claudia Viohlová.

Do letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR se přihlásilo podle pořadatelů na 140 projektů, odborná porota vybrala pět finalistů a šestý vzešel z hlasování zaměstnanců společnosti E.ON. O vítězi rozhodly hlasy veřejnosti, od června do konce srpna přišlo podle pořadatelů více než 13.000 hlasů. NIL Textile vyhrála 500.000 korun na další rozvoj a získala možnost účastnit se světového finále Energy Globe Award.

Společnost NIL Textile je na českém trhu známá pod obchodní značkou NILMORE. Nabízí plně recyklovatelný textil a také oblečení vyrobené z recyklovaných materiálů. Zároveň provozuje cirkulární systém, v němž mohou lidé obnošené věci vrátit zpět k recyklaci. V současnosti se NIL Textile zaměřuje především na produkci ekologicky šetrných textilních materiálů z recyklované bavlny, polyesteru, kukuřice a z oceánského odpadu

V rámci festivalu se udělovala i Cena sympatie, kterou si odnesl projekt rybí zahrada Lážovice. O ceně rozhodovali hlasováním sami návštěvníci festivalu. Akvaponická farma Rybí zahrada využívá moderní způsob produkce rostlin.Ty si pomocí speciální technologie berou živiny přímo z vody, kde žijí ryby. Celý proces funguje v uzavřeném cyklu, ryby produkují živiny pro rostliny a ty jim zase čistí vodu. S oceněním získali i částku 50.000 korun.

Na dnešním ekofestivalu se lidé mohli zúčastnit přednášek, rozhovorů i workshopů na téma ekologie a udržitelnost. Během dne mohli zhlédnout i několik hudebních vystoupení, zakončením festivalu byl pak koncert skupiny Tata Bojs.

O vítězství se kromě NIL Textile ucházely síť učeben Archimedes, rybí zahrada Lážovice, projekt revitalizace základní školy Českobrodská v Praze, digitální odpadové tržiště Cyrkl, strategická hra o záchraně planety Beecarbonize.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů