Sobota, 2. prosince 2023

Britové týdně vyhodí do koše pět milionů elektronických cigaret, říká výzkum

Britové týdně vyhodí do koše pět milionů elektronických cigaret, říká výzkum

V Británii skončí v odpadu každý týden kolem pěti milionů elektronických cigaret, čtyřnásobek oproti minulému roku, ukazuje výzkum neziskové organizace Material Focus. Jen 17 procent jejich uživatelů vyhazuje plastové cigarety do správných košů. Jde nejen o ekologickou škodu, ale také o bezpečnostní riziko, jelikož lithiové baterie u cigaret mohou způsobit požár v popelářských vozech nebo na skládkách, píše web stanice BBC.

Material Focus obrazně uvádí, že lithium obsažené v e-cigaretách v Británii by každý rok vystačilo na výrobu 5000 baterií do elektromobilů.

Rapidní nárůst popularity elektronických cigaret přiměl skotskou vládu k přípravě návrhů na jejich zákaz, po tom volají i některé radnice v Anglii a Walesu. Jejich motivací jsou kromě odpadu také obavy o zdraví mladých lidí.

"Vape (elektronická cigareta, pozn. ČTK) na jedno použití může soutěžit o první místo na seznamu nejškodlivějších a nejnebezpečnějších produktů pro životní prostředí, jaké byly kdy vyrobeny," uvedl Scott Butler, výkonný ředitel Material Focus. Podle organizace tyto cigarety správně recykluje jen 17 procent lidí, zatímco zbylých 73 procent je hází do směsného odpadu a zanedbatelné jedno procento je splachuje do toalety.

V České republice organizace zabývající se tříděním odpadu uvádějí, že použité elektronické cigarety je možné vrátit v místě jejich nákupu, odnést na sběrný dvůr nebo vyhodit do červených kontejnerů na elektronický odpad.

TIP: Místa, kde můžete odevzdávat bezdýmná elektronická zařízení IQOS (a také náplně HEET a VEEV) naleznete v mapě projektu KAMsNIM.cz

Butler podle serveru Independent uvedl, že v Británii je mnohem snazší si elektronickou cigaretu koupit, než ji správně recyklovat, což se s nárůstem jejich oblíbenosti stává stále větším problémem. Každý obchod, který v Británii cigarety prodává, má povinnost je také odebírat zpět. To však znamená další výdaje a mnoho z nich to nedělá, píše BBC.

Nárůst v jejich používání je patrný především mezi mladými Brity ve věku mezi 16 a 24 lety, přičemž velký nárůst je evidentní u dívek, popsala ředitelka charitativní organizace Action on Smoking and Health. Koupě elektronické cigarety je v Británii nelegální pro všechny mladší 18 let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů