Čtvrtek, 7. prosince 2023

Vědci v Arktidě se připojili k protestům za ochranu klimatu

Vědci v Arktidě se připojili k protestům za ochranu klimatu

Vědci zabývající se výzkumem klimatu, kteří jsou na expedici v Arktidě, se připojili k protestům za důraznější ochranu klimatu, informovala agentura DPA. Na dnešek jsou na celém světě plánované demonstrace za ukončení spalování fosilních paliv v situaci, kdy se svět potýká s přírodními katastrofami vyvolanými změnou klimatu a rekordě vysokými teplotami.

Asi 40 členů výpravy na výzkumné lodi Polarstern na sociální síti X zveřejnilo svoji skupinovou fotografii, na které oblečení v červených kombinézách drží panel s nápisem "We deliver the facts. It´s time to act". (My dodáváme fakta. Je načase jednat). DPA píše, vědci z bremerhavenského Institutu Alfreda Wegenera (AWI) snímek pořídili kvůli těžko odhadnutelnému počasí už před několika dny. "Musíme skončit s fosilními palivy," vyzvali k ukončení využívání ropy, uhlí a zemního plynu.

Požadavek na konec spalování fosilních paliv už několik let zaznívá na demonstracích pořádaných hnutím Fridays for Future (Pátky za budoucnost). Fotografii vědců z AWI sdílely na sociálních sítích hlavní představitelky hnutí Greta Thunbergová a Luisa Neubauerová. "Klimatická stávka pokračuje, zahajuje ji severní pól," napsala Neubauerová.

Agentura AP napsala, že během dnešního protestu na Filipínách si aktivisté lehli před budovu ministerstva životního prostředí a přírodních zdrojů. Ke globální klimatické stávce se připojili také lidé v Ugandě nebo třeba Bangladéši.

OSN minulý týden varovala, že současné tempo snižování emisí skleníkových plynů nestačí na to, aby se podařilo dodržet cíl omezit globální oteplování na úrovni 1,5 stupně Celsia do konce století. Planeta Země v posledních měsících zažívá rekordně vysoké teploty. Červenec byl nejteplejší od začátku měření a severní polokoule zažívá léto s doposud nejvyššími teplotami. Vědci se domnívají, že k desítkám přírodních katastrof, které nedávno postihly různé části světa, přispěly globální změny klimatu způsobené člověkem, uvádí AP. V této souvislosti zmiňuje třeba hurikán Idalia, který napáchal škody na jihovýchodě Spojených států, nebo přívalové záplavy v Dillí v Indii.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů