Čtvrtek, 7. prosince 2023

V centru Berlína se na klimatické demonstraci sešly tisíce lidí

V centru Berlína se na klimatické demonstraci sešly tisíce lidí

Dnešní demonstraci klimatického hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) v centru Berlína podpořily tisíce lidí. Tisíce lidí se sešly i na řadě dalších míst v Německu, mimo jiné v Brémách, Mnichově, Hamburku nebo Drážďanech. Aktivisté se protesty snaží přinutit vládu, aby důrazněji chránila životní prostředí a co nejrychleji skoncovala s fosilními palivy.

V Berlíně je od dopoledne pro automobilový provoz uzavřeno okolí Braniborské brány, kde se akce hnutí koná. Kvůli doprovodným akcím byl v metropoli na zhruba dvě hodiny narušen i provoz některých tramvajových linek.

Demonstranti před Braniborskou bránou rozvinuli transparenty varující před upřednostňováním zisku před ochranou klimatu, před následky používání fosilních paliv a před tím, že lidstvo nemá žádnou náhradní planetu, kam by se po zničení Země mohlo přestěhovat. "Ochrana klimatu je základním lidským právem," uváděl další transparent.

Luisa Neubauerová, která je jednou z vůdčích osobností německé pobočky hnutí Fridays for Future, ocenila, že dnešní demonstraci v Berlíně podpořily tisíce lidí. "Ulice jsou plné, jsme nadšení, že lidé přišli," řekla. "Dorazili mladí lidé, celé školy," uvedla. Za skandální pak označila to, že hnutí je v Německu po pěti letech existence stále potřeba.

Protest Fridays for Future podpořili aktivisté z dalších hnutí, mimo jiné z Greenpeace, Letzte Generation (Poslední generace) nebo z německého ochranářského sdružení BUND. Iniciativa Letzte Generation navíc tento týden po letní pauze obnovila své akce v německé metropoli. Ve středu uspořádala pochod v berlínské čtvrti Moabit, velké protesty včetně blokád plánuje od nadcházejícího týdne.

Hnutí Fridays for Future svolalo v Německu protesty do zhruba 250 měst a obcí. Aktivisté dlouhodobě kritizují německý zákon na ochranu klimatu, který považují za nedostatečný. Hlavním německým klimatickým cílem do roku 2030 je snížit emise oxidu uhličitého o 65 procent oproti roku 1990. K tomuto datu chce Německo rovněž zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů, aby díky nim pokrylo 80 procent své spotřeby elektřiny. V loňském roce to bylo 46 procent. Klimatické neutrality, tedy stavu, kdy emise oxidu uhličitého budou v rovnováze s jejich neutralizací, chce Německo dosáhnout do roku 2045.

Aleš Zápotocký

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů