Neděle, 3. prosince 2023

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce se otevřou majitelům rodinných domů

Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce se otevřou majitelům rodinných domů

Majitelé rodinných domů mohou ode dneška žádat o dotace z programu Nová zelená úsporám včetně podprogramu Oprav dům po babičce. Peníze mohou dostat na zateplení, fotovoltaické systémy včetně ohřevu vody nebo i výměnu starých neekologických kotlů. V podprogramu Oprav dům po babičce je stanoven majetkový test, takže nárok na podporu budou mít jen domácnosti s jednou nemovitostí určenou k bydlení.

Žádosti přijímá Státní fond životního prostředí (SFŽP). Prostřednictvím programu Oprav dům po babičce rozdělí stát mezi žadatele 40 miliard korun. Od ledna také podle ministra životního prostředí bude ve verzi programu možnost požádat o výhodný úvěr od stavebních spořitelen.

Dotace z Oprav dům po babičce se vyplácí předem a podporuje nejvyšší kategorii komplexního zateplení. Základní podpora je omezena maximálně na 50 procent přímých realizačních výdajů a zároveň maximálně na milion korun, žádat o ni mohou ekonomicky aktivní lidé. Za každé nezaopatřené dítě získá domácnost bonus 50.000 korun. Toto zvýhodnění se vztahuje i na děti, které se narodí do roku 2030.

U programu Oprav dům po babičce nesmí domácnost vlastnit žádnou další nemovitost určenou pro bydlení, tedy byt či dům. Všichni členové domácnosti zároveň musí mít v podpořené nemovitosti trvalý pobyt a využívat ji k bydlení po dobu deseti let od dokončení projektu. Toto omezení se ale nevztahuje na děti, které se v průběhu této doby osamostatní.

Minulý týden v úterý se po letní přestávce pro žádosti otevřel program Nová zelená úsporám pro bytové domy. Za šest dnů přišlo 119 žádostí v celkové výši 128 milionů korun, uvedl v pondělí Hladík. Na Novou zelenou úsporám může Česká republika čerpat do roku 2030 až 55 miliard korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů