Pátek, 24. května 2024

Dotace z ITI pomohou v Pardubickém kraji s odpady a záplavami

Dotace z ITI pomohou v Pardubickém kraji s odpady a záplavami

Tři města a jedna soukromá společnost v Pardubickém kraji získaly příslib dotací z programu integrovaných územních investic (ITI) Hradecko-pardubické aglomerace. Peníze podpoří projekty zaměřené na odpadové hospodářství a protipovodňová opatření. Žadatelé by na své záměry měli dostat celkem 240 milionů korun, uvedla v tiskové zprávě koordinátorka ITI Hradecko-pardubické aglomerace Michaela Kudynová.

Chrudim, městská firma Služby města Pardubic - Odpady a společnost UGI Pardubice připravují společný projekt Centra pro komplexní využití odpadů (CEKVO). Jeho cílem je vytvoření prvního regionálního centra cirkulární ekonomiky, v němž bude zpracováván odpad z území Chrudimska a Pardubicka. "Projekt CEKVO je v českém prostředí skutečně unikátní, a to nejen z pohledu využitých technologií. Jeho velkým přínosem je jak dopad do značné části území naší aglomerace, tak také spolupráce tří žadatelů, z nichž jeden je soukromý. Právě pro realizaci takto provázaných projektů byly integrované územní investice vymyšleny," uvedl manažer ITI Filip Hoffman.

Chrudim v projektu s pomocí podpory více než 27 milionů korun postaví separační dvůr, který bude jedním z prvních článků v procesu zpracování využitelných složek separovaných odpadů. Služby města Pardubic - Odpady s dotací téměř 91 milionů vybudují návaznou třídicí linku pro separovaný komunální odpad v Dražkovicích, kde se budou dotřiďovat plasty a papír. V areálu vznikne také místo pro shromažďování a překládku skla. Poslední část systému představuje záměr společnosti UGI Pardubice, ve kterém se budou tyto odpady zpracovávat na lokálně distribuované a využívané výrobky a materiály. Mezi ně patří například výroba přepravních obalů z recyklovaných papírových obalů nebo výroba stavebních desek z vytříděných plastů. Dotace by měla dosáhnout 82 milionů korun.

Další peníze by měly směřovat do dvou měst na adaptační opatření pro ochranu území před povodněmi. V Chrudimi půjde o ochranu sídliště Stromovka, v Heřmanově Městci o vybudování obtoku na Podolském potoce. Každý z projektů získal dotaci 20 milionů korun.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů