Pátek, 9. května 2025

Ve Žďáru n. S. ubylo odpadu pohozeného u popelnic, podle radnice zabrala kampaň

Ve Žďáru n. S. ubylo odpadu pohozeného u popelnic, podle radnice zabrala kampaň

Množství odpadu pohozeného ve Žďáru nad Sázavou u popelnic a kontejnerů se v posledních dvou měsících snížilo o víc než polovinu. Radnice to přičítá osvětové kampani, kterou zahájila v září tím, že odpadky sebrané za měsíc nechala navést na náměstí. Předtím museli pracovníci uklízet u kontejnerů dvakrát v týdnu, teď od nich odvážejí odpadky jednou za týden. Novinářům to dnes řekl starosta Martin Mrkos (STAN, za Žďár-živé město).

Loni v září odvezli pracovníci od venkovních nádob na odpad 1,3 tuny papíru a tunu dalšího různého objemného odpadu, celkem tedy 2,3 tuny. Tento rok ve stejném měsíci tam byla jedna tuna všech odpadů. Výrazný byl v meziročním porovnání úbytek odpadků také v říjnu.

"Věříme, že tento trend, který odstartovala ta kampaň, vydrží," řekl Mrkos. Dodal, že nešlo jen o tu nejviditelnější a možná nejkontroverznější část, kdy byl odpad sesbíraný u kontejnerů pro představu veřejnosti vysypaný na náměstí. "Nadále běží spoty v kině a nadále budeme pokračovat v různých edukativních článcích a reportážích," řekl. Náklady kampaně jsou podle něj nízké, město ji dělá samo.

Kvůli úklidu musí stání s kontejnery a popelnicemi pracovníci speciálně objíždět s vozem. Do svozového auta, do něhož se sype obsah kontejnerů na tříděný odpad, se volně odložené věci přidat nedají. Loni radnice za tento úklid zaplatila 400.000 korun.

Nynější pokles nepořádku přičítá Mrkos i tomu, že řada lidí mohla třeba papír odkládat ke kontejnerům v dobré víře, že ho i tím vytřídili. "Ale neuvědomovali si, že to způsobuje dodatečné náklady a logistiku a že tím zároveň vlastně zakládali nedovolenou skládku, když se to vezme do důsledku," uvedl. Za zakládání černé skládky hrozí podle radnice pokuta 50.000 korun.

Velké kartony je potřeba rozřezat a sešlápnout, aby se daly dát do kontejneru. Většinu objemnějších odpadů mohou obyvatelé města odložit zdarma ve sběrném dvoře, platí se za stavební suť.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů