Čtvrtek, 30. listopadu 2023

E.ON v číslech - 10

E.ON v číslech - 10

10 % - o tolik plynu méně spotřebovali v říjnu odběratelé distribuční společnosti EG.D, patřící do skupiny E.ON, oproti stejnému měsíci loňského roku. V porovnání s říjnem 2021 jde dokonce o pokles o 38 %. Letošní říjnová spotřeba plynu je tak nejmenší za posledních devět let.

Rekordně nízká spotřeba plynu byla v distribuční síti EG.D už v říjnu loňského roku, kdy klesla o 32 % vůči říjnu 2021. Letošní je pak ještě výrazně nižší. Pro srovnání, klienti EG.D spotřebovali letos v říjnu 17 487 507 m? plynu, ve stejném měsíci roku 2022 19 294 300 m? a předloni 28 204 106 m?. Šetření s plynem lze sledovat i na celkové spotřebě mezi letošním lednem a říjnem. Ta je na distribučním území EG.D dohromady o 12,5 % nižší než v roce 2022 a oproti předloňsku pak menší dokonce o čtvrtinu.

Podle posledních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) z roku 2021 spotřebovala tehdy průměrná česká domácnost za dvanáct měsíců 856 m? plynu. Bráno touto optikou, tak zákazníci EG.D letos v říjnu ušetřili množství plynu, které by v té době pokrylo celoroční spotřebu minimálně 2 110 průměrných českých domácností.

Největší vliv na letošní nižší říjnovou spotřebu má především nezvykle teplé počasí a s tím související pozdější start topné sezony. Říjen 2023 byl v Česku výrazně teplejší než loňský a předloňský a s průměrnou teplotou 14,1 °C byl vůbec nejteplejším říjnem od roku 1775.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů