Středa, 28. února 2024

Novoroční Priorita je o Modernizačním fondu i výhodných úvěrech pro domácnosti

Novoroční Priorita je o Modernizačním fondu i výhodných úvěrech pro domácnosti

Modernizační fond je zdrojem peněz pro přechod naší energetiky k ekologičtější formě. Díky němu například teplárny přecházejí ze spalování uhlí na štěpku, vznikají fotovoltaické elektrárny a další projekty. Zkrátka a dobře, podporuje investice do energetiky budoucnosti.

Aktuálně jsou vyhlášené nové dotační výzvy z modernizačního fondu, kromě nich také píšeme o již úspěšných projektech. Například sluneční energie vyrábí vodík, v rafinerii využívají teplo ze spalin nebo fotovoltaika napájí obecní přírodní biotop.

Modernizační fond se zaměřuje na průmyslové podniky či na veřejnou správu. Dotace ale mohou získat i jednotlivci a dnes už jen málo lidí asi nezná dotační program Nová zelená úsporám. Dobrou zprávou je, že varianta programu nazvaná Light se otevírá ještě většímu množství domácností.

Další program určený pro domácnosti jsou dotace Oprav dům po babičce. Nově Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR nabídne v letošním roce k dotaci z tohoto programu výhodný úvěr na spolufinancování komplexního zateplení a dalších úsporných opatření, který budou poskytovat stavební spořitelny a banky.

V rubrice Úspěšný projekt se můžete dočíst něco o pasivní školce, která vznikla ve Staré Boleslavi. Dále také píšeme o vodních projektech, které pomáhají s vodou v krajině, například na jihu Moravy se suchem nebo o proměně koryta toku Kyjovky.

PRIORITA 1/2024 zdarma ke stažení

Zdroj:Operační program Životní prostředí
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů