Pátek, 1. března 2024

Česko je v Evropě kynologickou velmocí, chovatelů psů je víc než před covidem

Česko je v Evropě kynologickou velmocí, chovatelů psů je víc než před covidem

Po severských zemích je Česko v Evropě kynologickou velmocí, tuto pozici posílila i pandemie covidu, v jejímž průběhu přibylo chovatelů psů. ČTK to řekl předseda Českomoravské kynologické unie (ČMKU) Lubomír Široký na mezinárodní výstavě psů Duo Cacib, kterou kynologická unie tento víkend pořádá na brněnském výstavišti.

Ve třech pavilonech se o víkendu představí na dvou soutěžích 7400 psů, o něco méně než v minulosti, kdy se účast pohybovala okolo 8000 psů. "Zájem ale roste. Výhodou pro chovatele je, že mají o jediném víkendu šanci na jednom místě získat dvě ocenění. A prospěch to přináší i Brnu, protože chovatelé tu zůstávají přes noc," doplnil Široký.

Registrovaných chovatelů je v současnosti v Česku více než před pandemií covidu a mají také více psů, což je pravděpodobně důsledek vysoké poptávky po štěňatech v průběhu pandemie. "Když začal covid a s ním spojená omezení, každý chtěl hned domů pejska, aby mu dělal společnost na home office. Chovatelé této příležitosti využili, nicméně dohnat poptávku v chovatelství je možné nejdříve za půl roku a s koncem pandemie se zájem postupně utlumoval. Výsledkem je, že chovatelé mají více psů," podotkl Široký.

Doplnil, že v Česku unie ročně registruje 40.000 štěňat, což z Česka dělá po severských zemích kynologickou velmoc. Nejoblíbenějším plemenem jsou dlouhodobě němečtí ovčáci, na druhém místě pak jezevčíci. V posledních letech stoupá obliba australských ovčáků a border kolií, tedy středně velkých pasteveckých plemen. "Jsou asi na pátém či šestém místě v četnosti zápisů. Jejich popularita je daná tím, že se dobře cvičí," dodal předseda ČMKU.

V posledních letech naopak klesá obliba loveckých plemen, což podle něj může být důsledek menšího počtu myslivců a zájem o společenská plemena, která vyžadují větší péči.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů