Pondělí, 22. dubna 2024

Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

Středočeský kraj a Svaz moderní energetiky spojují síly v dekarbonizaci regionální energetiky

Rozvoj komunitní energetiky, podpora využívání obnovitelných zdrojů i úspornější nakládání s energiemi, to jsou hlavní cíle nově navázané spolupráce mezi Středočeským krajem a Svazem moderní energetiky. Obě organizace nyní budou společně usilovat o systematický přístup k transformaci energetiky a posílení energetické bezpečnosti a soběstačnosti středních Čech.

,,I když již existují projekty, například na vodíkové autobusy nebo energetické úspory v budovách kraje a jeho organizací, považuji za důležité, aby se Středočeský kraj věnoval oblasti transformace energetiky v České republice více systematicky. Proto chceme navázat bližší spolupráci jak s dalšími kraji, tak se Svazem moderní energetiky a také chystáme zadání vlastního klimatického plánu, jehož bude energetika důležitou součástí," shrnuje Jana Skopalíková, radní pro životní prostředí a zemědělství. Členství ve Svazu krajské zastupitelstvo schválilo loni na podzim s účinností od 1. ledna 2024.
Svaz moderní energetiky bude v rámci spolupráce vyhledávat pro kraj i starosty obcí příležitosti v oblasti energetických společenství, rozvoje bezemisních zdrojů energie, zvyšování energetických úspor nebo poskytovat kraji podporu v oblasti organizování edukativních akcí a seminářů pro obecní zastupitele.
,,Středočeský kraj s takřka 1,4 milionu obyvatel je nejlidnatějším krajem České republiky a sídlí v něm řada klíčových průmyslových podniků, které se připravují na nástup nízkouhlíkovvé či bezuhlíkové ekonomiky. Vnímáme také, že kraj dlouhodobě posiluje své aktivity v oblasti udržitelnosti a lokálních obnovitelných zdrojů energie, proto jsme rádi, že nyní můžeme kraji v rámci členství se Svazem pomoci těchto cílů dosáhnout. Svaz kraji nabídne své experty, kteří pomohou v rámci přípravy strategií či vzdělávání zastupitelů měst a obcí v oblasti nové energetiky," komentuje nově navázanou spolupráci Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
První společnou plánovanou akcí Středočeského kraje a Svazu bude velký seminář pro starosty měst a obcí, na kterém budou diskutovány otázky instalace místních obnovitelných zdrojů i příležitosti v oblasti komunitní energetiky.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů