Pondělí, 22. dubna 2024

Ostrava ošetřuje další stromy, chce zabránit šíření jmelí

Ostrava ošetřuje další stromy, chce zabránit šíření jmelí

Ostrava pokračuje v ošetřování stromů, které má zabránit nadměrnému šíření jmelí bílého. Kvůli množství napadených stromů je projekt rozdělen do více etap, v aktuální druhé mají odborníci ošetřeno téměř 160 z celkových 301 stromů. Město dosud za opatření zaplatilo 830.000 korun bez DPH. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

"Práce pro město vykonává městská společnost Ostravské městské lesy a zeleň, která spolupracuje s certifikovanými arboristy," uvedla mluvčí. Připomněla, že ošetřit se zatím podařilo stromy v městských obvodech Vítkovice, Krásné Pole a Polanka nad Odrou. Nyní se odborníci soustředí na zeleň ve Svinově, Moravské Ostravě a Přívozu, v Mariánských Horách, Nové Vsi, Třebovicích, Martinově, Hošťálkovicích, Proskovicích, Petřkovicích a ve Lhotce.

Město zároveň připravuje třetí etapu. V plánu je ošetření dalších přibližně 500 stromů v městských obvodech Poruba a Radvanice a Bartovice. Práce mají začít na podzim. S ošetřováním stromů město začalo v říjnu 2022, v první etapě to bylo téměř 350 stromů. Letos má město na projekt vyčleněny tři miliony korun.

"Nejprve bylo potřeba zjistit, jak na tom zeleň v Ostravě z hlediska napadení jmelím je. Magistrát proto před samotnou realizací projektu nechal ve spolupráci s městskými obvody zmapovat téměř 2500 napadených městských stromů. Ty byly zapracovány do prováděcí dokumentace," uvedl náměstek primátora Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu).

Jmelí je parazitická rostlina, kterou rozšiřují zejména ptáci. Jeho šíření se v posledních letech výrazně zrychluje. Jmelí bílé odebírá z cévního systému stromu živiny i vodu a v krajním případě pak strom usychá. "K nejčastějším ošetřujícím zásahům v našem městě patří zdravotní řez, při kterém jsou v korunách napadených stromů odstraňovány napadené větve s keříky jmelí, abychom zabránili zpětné regeneraci těchto nežádoucích keříků," uvedla mluvčí.

Méně využívané je pak chemické ošetření, kdy jsou trsy jmelí v korunách stromů stříkány speciální látkou, která pomáhá k rychlému rozpadu keříků. Chemický způsob se využívá hlavně u silně napadených stromů, kde není možné jmelí odstranit řezem.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů