Pondělí, 17. června 2024

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

Dánsko bude dotovat příměs do krmení, která u krav snižuje emise metanu

Dánsko ve snaze splnit své ambiciózní klimatické cíle bude zemědělcům dotovat zvláštní příměs do krmení, která u dobytka snižuje emise metanu až o 30 procent. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na prohlášení vlády v Kodani.

Dánsko, které je významným producentem mléka a mléčných výrobků, by se mohlo stát první zemí na světě, která stanoví cenu za zemědělské emise, mezi než patří také metan. Ten je přirozeným vedlejším produktem trávení u krav a jiných přežvýkavců, přičemž v porovnání s oxidem uhličitým (CO2) jde o 30krát mocnější skleníkový plyn.

Severská země se zavázala snížit emise do roku 2030 o 70 procent v porovnání s úrovní v roce 1990.

Podle dánského klimatického institutu Concito je více než polovina dánské půdy zemědělsky obdělávána a zemědělství se na uhlíkových emisích v zemi podílí přibližně jednou třetinou.

Zemědělství zatím nepodléhá žádným regulacím, pokud jde o ochranu klimatu. Zástupci odvětví vyjadřují obavy, že uhlíková daň by měla za následek snížení produkce a zavírání farem.

Farmáři a mlékárenský průmysl místo toho prosazují používání krmných příměsí, které zastavují fermentační proces v žaludku krav a zabraňují produkci metanu.

Vláda schválila vyčlenění 518 milionů dánských korun (1,76 miliardy Kč) na financování příměsí do krmiva s tím, že krok by měl snížit o 30 procent emise metanu u 550.000 dojnic v zemi.

Podobné příměsi se v minulosti setkaly se skepsí dánských politiků a skupin na ochranu zvířat, neboť podle nich stále není jasné, zda splňují normy na ochranu zvířat. Evropská unie v roce 2022 schválila krmnou příměs, kterou vyrábí nizozemská firma Royal DSM.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů