Úterý, 28. května 2024

Obce versus klimatická změna. Unikátní fórum SMS ČR nabízí sdílení dobré praxe

Obce versus klimatická změna. Unikátní fórum SMS ČR nabízí sdílení dobré praxe

A nejen to. Portál zastupitele, který provozuje Sdružení místních samospráv ČR, nabízí vedle diskusí široké spektrum školení, e-learningů a odborných článků. Využívá jej už přes 3 500 obcí z celé ČR.

Portál a jeho služby včetně diskusního fóra jsou dostupné pro členy SMS ČR i nečlenské obce, a to zdarma. Cílí na volené zástupce i zaměstnance všech typů obcí, jejich příspěvkových organizací a lokálních neziskovek. Jedinou podmínkou pro využívání fóra je registrace na Portálu zastupitele na adrese https://portalzastupitele.cz/.

,,V SMS ČR si dobře uvědomujeme, jak důležitý je pro zástupce samospráv prostor pro sdílení dobré praxe a přístup ke kvalitnímu vzdělávání. Portál zastupitele je dalším užitečným článkem portfolia benefitů, kterými dlouhodobě podporujeme naše obce. Těší mě, že se nám vedle tradičních formátů daří vytvářet i nové cesty, jakými právě diskusní fórum a další online služby portálu bezpochyby jsou," uvádí Eliška Olšáková, předsedkyně SMS ČR.

Odpady. Jednička ve školeních i diskusích

Diskusní fórum je jedním z výstupů projektu ,,Podpora resilience obcí vůči klimatickým změnám", který SMS ČR realizuje od května 2023. Projekt je financován z Národního programu Životní prostředí a Národního plánu obnovy. Oblasti, o kterých mohou zájemci v rámci fóra diskutovat a pokládat k nim dotazy, se vážou k dopadům klimatické změny.

Jak to funguje? V diskusním fóru se registrovaným zájemcům postupně otevírají jednotlivá témata, která souvisejí se vzdělávacími programy realizovanými v rámci projektu. Na portálu jejich nabídku snadno najdete pod záložkou ,,FÓRA".

,,Protože největší zájem mezi školeními poutá aktuálně odpadové hospodářství, stejně tak živé jsou navazující diskuse. Jejich účastníky trápí především to, jak v rámci rozpočtu malé obce zvládnou legislativní požadavky bez pochybení," říká Dana Kratochvílová, vedoucí manažerka SMS ČR v oblasti vzdělávání. Například v dubnu se 25. 4. koná oblíbený online seminář ,,Jak analyzovat odpadové hospodářství obce aneb kde jsou skryté rezervy".

Unikátní program pro starosty

Jedinečnou příležitost by si neměli nechat ujít starostové v květnu. Ve dnech 23. a 24. 5. 2024 proběhne ve skanzenu Veselý Kopec, v Nasavrkách a v Prosetíně oblíbená Univerzita starosty. Vzdělávací program pod záštitou místopředsedy SMS ČR a poslance Tomáše Dubského kombinuje semináře, exkurze i workshopy a je také realizován v rámci výše uvedeného projektu.

Svým zaměřením reflektuje Univerzita starosty aktuální dění a dopady klimatické změny, kterým obce musí čelit. Tématy přednášek pod taktovou renomovaných praktiků budou mj. energetika a OZE, dřevostavby, dotační možnosti a samozřejmě příklady dobré praxe.

Program univerzity je zdarma, účastníci hradí pouze ubytování a stravu. Všechny podrobnosti a odkaz pro registraci naleznete na domovské stránce Portálu zastupitele v sekci aktuality. Registrovat se můžete až do 11. května, nicméně doporučujeme si vaše místo v programu zajistit včas.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů