Sobota, 15. června 2024

Kůrovcová situace v Pardubickém kraji se zlepšuje, brouk nesnáší vodu a výkyvy počasí

Kůrovcová situace v Pardubickém kraji se zlepšuje, brouk nesnáší vodu a výkyvy počasí

S kůrovcem jsme na tom v současné době v našem regionu lépe než v roce 2017, kdy kalamita začínala. Došlo k výraznému poklesu kůrovcových těžeb. Ty nyní tvoří zhruba pouze šest procent celkové těžby. Kromě jiného i tyto optimisticky laděné informace zazněly při jednání Kůrovcového kalamitního štábu Pardubického kraje.

,,Jsem samozřejmě rád, že na kůrovcovém štábu zazněly pozitivní zprávy. Ovšem není to tak, že by kůrovec zcela zmizel, je tady s námi stále. Napadení se však nyní nechá očekávat spíše na menších lokalitách a bude docházet z pohledu kraje k nestejnému výskytu brouka. Podle odborníků je přesto nutné porosty hlídat. Počasí totiž může situaci rychle změnit. Je to jeden z klíčových faktorů. Letošní rok a uplynulá zima zatím kůrovci nesvědčí. Zima totiž přinesla v regionu nejvíce srážek, převážně dešťových, za celou dobu pozorování. Ohledně zásob vody jsme si tedy výrazně polepšili. Na druhou stranu je ale nutné upozornit, že jsou v krajině tyto zásoby rychle spotřebovávány. Brouk vodu nesnáší stejně jako výkyvy teplot, a proto jde o vhodné klimatické podmínky pro efektivní kontrolu škůdce," uvedl po jednání štábu radní Pardubického kraje Miroslav Krčil.

Návrat ke standardnějšímu hospodaření v lesích, potvrdili při jednání štábu jak zástupci vlastníků tak zpracovatelů. Kůrovcové těžby jsou podle jejich slov na ústupu a těží se nyní spíše čerstvé dřevo dle plánů. V rámci debaty ovšem zazněla i výrazná kritika směrem k ministerstvu zemědělství. Důvodem je pomalé vyplácení schválených dotačních podpor a nesystémovost spočívající v tom, že peníze ministerstvo hledá v podstatě ,,nárazově". Zejména pro malé vlastníky je to obrovská komplikace, mají-li čekat na výplatu rok a více.

Pardubický kraj v této souvislosti vlastní dotační program pro majitele porostů do 50 hektarů zachoval a podpory jsou vypláceny průběžně. ,,Letos lze žádat opět až do konce září. Navíc jsme zahájili debatu i o dalších možných podporách pro malé vlastníky lesů, které postihla kůrovcová kalamita. Kritika se ale netýkala pouze postupu ministerstva v otázce financí. Směřovala zároveň i k byrokratické zátěži na úrovni státu. Běžně totiž například dochází ke zdvojování žádostí o jedna a tatáž data. Je to stav, který je potřeba změnit," zdůraznil radní Krčil.

Kromě situace týkající se bezprostředně kůrovce, probírali členové štábu například i aktuální stav ohledně legislativy či vývoj ve stavebnictví nebo otázky spojené s obnovou lesů. V této souvislosti upozornili na skutečnost, že škůdci se nevyhýbají ani listnatým porostům, takže problémy nelze vidět a posuzovat jen z pohledu kůrovce. K obnově je proto nezbytné přistupovat především na základě odbornosti a vyváženě.

https://www.pardubickykraj.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů