Středa, 24. července 2024

EKOLAMP jde po free riderech

EKOLAMP jde po free riderech

Černí pasažéři, anglicky se jim také říká free riders, jsou výrobci či dovozci elektrozařízení, kteří způsobují škodu tím, že finančně nepřispívají do systému recyklace elektroodpadu.

Typicky se jedná o malé výrobce či e-shopy, které dovážejí zboží na trh ze zahraničí, zejména z Asie. Někteří o této povinnosti nevědí, ale jiní ji ignorují a doufají, že si toho dohledové orgány nevšimnou.

Zda výrobce plní své povinnosti v rámci recyklace elektroodpadu, lze ověřit na webové stránce Ministerstva životního prostředí ČR v Seznamu výrobců elektrozařízení.

Společnost EKOLAMP se dlouhodobě na problematiku free ridingu zaměřuje a aktivně vyhledává a oslovuje černé pasažéry s výzvou, aby své povinnosti plnili. Hájí tím zájmy svých členů, kteří zákon dodržují. Dlouhodobými aktivitami zaměřenými na potírání free ridingu EKOLAMP bojuje za férové podmínky na trhu pro všechny dovozce a prodejce elektrozařízení.

EKOLAMP rovněž pravidelně informuje o této problematice širokou i odbornou veřejnost prostřednictvím médií, například v nedávné tiskové zprávě.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů