Pondělí, 17. června 2024

Zlínský kraj rozdělí letos mezi včelaře 1,198 mil. Kč, podpoří 102 včelařů

Zlínský kraj rozdělí letos mezi včelaře 1,198 mil. Kč, podpoří 102 včelařů

Zlínský kraj rozdělí letos mezi začínající i již zavedené včelaře 1,198 milionu korun. Podpoří 102 včelařů. Včelaři mohou peníze využít nejen na pořízení vybavení a ochranných pomůcek, ale i na nákup osiva či sazenic medonosných rostlin, sdělil dnes ČTK Jan Vandík z krajského oddělení komunikace a vnějších vztahů.

"Včely mají obrovský význam pro rostliny, a tím pádem pro celý náš ekosystém. Dotace pomohou včelařům zvýšit kvalitu včelstev a také obměnit a navýšit počet úlů a včelstev ve Zlínském kraji. Kromě finanční pomoci se sami snažíme jít příkladem a včelařství propagovat," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Ančincová (Piráti).

Zlínský kraj loni v létě umístil tři včelí úly v zahradě zlínské Čiperovy vily. Včely opylovávají nedaleký sad a zahrádkářskou osadu. V jednom z úlů je nainstalovaná webkamera, díky které mohou lidé mimo zimní klidové období sledovat dění ve hmyzím společenství. Video mohou využít například učitelé při hodinách biologie.

Dotační program pro včelaře vypisuje kraj od roku 2017. "Za tu dobu byla včetně letoška z krajských peněz podpořena téměř tisícovka projektů v celkově hodnotě dosahující bezmála deset milionů korun," uvedl Vandík.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů