Úterý, 23. července 2024

Aljašské řeky se kvůli klimatickým změnám barví na oranžovo, zjistila studie

Aljašské řeky se kvůli klimatickým změnám barví na oranžovo, zjistila studie

Desítky řek a potoků na Aljašce mění barvu na rezavě oranžovou. Podle nové studie jde patrně o následky tání permafrostu, které ohrožuje místní přírodu a živočichy, napsal zpravodajský server The Guardian.

Arktida je nejrychleji se oteplující oblastí na světě, a protože zmrzlá půda pod povrchem taje, minerály, které v ní byly dříve vázány, nyní pronikají do vodních toků.

"Je to nepředvídatelný dopad klimatických změn, který pozorujeme v jedněch z nejčistších řek v naší zemi," řekl Brett Poulin, autor studie a docent environmentální toxikologie na Kalifornské univerzitě.

V důsledku tání věčně zmrzlé půdy jsou minerály vystavené působení kyslíku v procesu známém jako zvětrávání. Tento proces zvyšuje kyselost vody a rozpouští kovy, jako je zinek, měď, kadmium a železo - nejvýraznější kov, který dodává řekám rezavou barvu viditelnou i na satelitních snímcích. To vše může v Arktidě zhoršit kvalitu pitné vody a ohrozit rybolov, uvedla studie.

"Když se smísí s jinou řekou, může to ve skutečnosti způsobit, že kovy budou mít ještě silnější (dopad) na zdraví vodních organismů," řekl Poulin.

Poprvé byl tento jev zaznamenán v roce 2018, kdy si vědci všimli mléčně oranžového vzhledu řek v pohoří Brooks Range na severu Aljašky, což bylo v ostrém kontrastu s křišťálově čistými vodami z předchozího roku. Během roku v přítoku řeky Akillik v národním parku Kobuk Valley úplné vymizely dva místní druhy ryb: siven malma a vranka slizká.

"Naše údaje naznačují, že když řeka zoranžověla, zaznamenali jsme výrazný úbytek počtu bezobratlých živočichů a biofilmu na dně toku, což je v podstatě základ potravního řetězce," řekl Poulin. Rezavění by tak mohlo měnit to, která místa budou nebo nebudou vhodná pro život ryb, dodal.

Rezavění je sezonní jev, který nastává v létě obvykle v červenci a srpnu, kdy půda rozmrzá nejhlouběji. Vědci ze Správy národních parků, americké geologické služby USGS a Kalifornské univerzity nyní chtějí lépe porozumět dlouhodobým důsledkům měnícího se chemického složení vody v místech se souvislým permafrostem, kam patří arktické oblasti, jako je Aljaška, Kanada, Rusko a části Skandinávie.

"Je to oblast, která se otepluje nejméně dvakrát až třikrát rychleji než zbytek planety," řekl Scott Zolkos, arktický vědec z Woodwellova centra pro výzkum klimatu, který se na studii nepodílel. "Takže můžeme očekávat, že tyto typy vlivů budou pokračovat."

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů