Pondělí, 22. července 2024

The global E-waste Monitor

The global E-waste Monitor

Stojíme před rostoucí globální záplavou elektroodpadu, která představuje ekologické riziko, ale přináší i řadu možností pro jeho další využití. Podle zprávy Global E-Waste Monitor, kterou letos na jaře zveřejnil Institut OSN pro vzdělávání a výzkum (UNITAR), bylo v roce 2022 celosvětově vyprodukováno 62 milionů tun elektroodpadu, což je o 82 % více než v roce 2010.

Celosvětově roste roční produkce elektroodpadu o 2,6 milionu tun, jsme tedy na cestě k dosažení 82 milionů tun do roku 2030.

Zpráva rovněž uvádí, že zdokumentovaná míra sběru a recyklace je pouze 22,3 %, takže obnovitelné surovinové zdroje v hodnotě 62 miliard amerických dolarů zůstaly bez možnosti dalšího využití.

Zpráva zdůrazňuje, že pokud by země světa dokázaly do roku 2030 zvýšit míru sběru a recyklace elektroodpadu na 60 %, přínosy (včetně minimalizace rizik pro lidské zdraví) by převýšily náklady o více než 38 miliard dolarů.

Ve srovnání se světem je na tom Evropa o poznání lépe, zdokumentovaná míra sběru a recyklace odpovídá 42,8 %. Přesto, že jde mezi kontinenty o nejlepší výsledek, je stále co zlepšovat.

V porovnání s evropskými výsledky si stojí velmi dobře také EKOLAMP - každoročně totiž překonáváme zákonem stanovenou 65% úroveň sběru. Naši členové tak mají jistotu, že zpětný odběr a recyklace jejich elektrozařízení probíhá efektivně a s ohledem na životní prostředí.

Více informací naleznete zde.

MYSLÍME EKOLOGICKY. NA BUDOUCNOST

Zdroj: https://www.ekolamp.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů