Úterý, 23. července 2024

Smlouvu o ochraně oceánů se podařilo schválit po 15 letech jednání

Smlouvu o ochraně oceánů se podařilo schválit po 15 letech jednání

Za přelomovou je označována mezinárodní smlouva o ochraně oceánů, kterou členské státy OSN schválily loni 19. června. Smlouva má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání. O smlouvě se jednalo 15 let. Její přijetí ocenil generální tajemník OSN António Guterres.

Hlavním cílem dohody je zajistit, aby se v budoucnosti nejméně 30 procent plochy oceánů zařadilo mezi chráněné oblasti. Mořské ekosystémy ohrožují změny klimatu, znečištění a nadměrný rybolov. Vědci prokázali, že oceán oplývá bohatou, často mikroskopickou, biologickou rozmanitostí. Je zdrojem poloviny kyslíku, který dýcháme, a omezuje globální oteplování tím, že absorbuje značnou část oxidu uhličitého produkovaného lidskou činností.

Dohoda vychází ze smlouvy z roku 1994 a týká se částí oceánů mimo národní jurisdikce, to znamená nejméně 200 námořních mil (370 kilometrů) od pobřeží. To představuje zhruba 60 procent plochy světových oceánů.

"Oceán je hybnou silou naší planety. Dnes jste oceánu vdechli nový život a novou naději, aby měl šanci bojovat," komentoval dohodu Guterres a označil ji za "historický úspěch". Navzdory přijetí konsensem vyjádřilo výhrady Rusko, které některé části textu označilo za "naprosto nepřijatelné".

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů