Čtvrtek, 25. července 2024

Průzkum: Více než polovina domácností s nevyhovujícím kotlem stále neřeší výměnu

Průzkum: Více než polovina domácností s nevyhovujícím kotlem stále neřeší výměnu

Více než polovina tuzemských majitelů nevyhovujících kotlů, jejichž zákaz začne platit od letošního září, stále nemá zajištěnou výměnu zařízení. V českých domácnostech je přitom v současnosti v provozu až kolem 200.000 kotlů nevyhovující emisní třídy, jde až o třetinu celkového množství používaných kotlů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Stiebel Eltron.

Od 1. září bude v Česku zakázaný provoz kotlů, které nebudou splňovat parametry třetí a vyšší emisní třídy. Pokuty za vytápění neekologickým kotlem mohou dosahovat až 50.000 korun, a to opakovaně.

Většina Čechů přitom o povinnosti vyměnit kotle první a druhé emisní třídy ví. V průzkumu, jehož se prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos zúčastnilo 1050 respondentů, to potvrdilo 80 procent domácností, které používají k vytápění zařízení na tuhá paliva.

Zástupci oboru přitom v posledních týdnech opakovaně varují, že času na výměnu už moc nezbývá. "Je nejvyšší čas začít se porozhlížet po dodavateli a realizátorovi. Topenářů je dlouhodobě nedostatek a čekací lhůty jsou poměrně dlouhé," uvedl vedoucí technického oddělení Stiebel Eltron David Šafránek.

Průzkum ukázal, že mezi nejčastější varianty, které domácnosti zvažují, je nevyhovující kotel nahradit modernějším kotlem na tuhá paliva nebo modernějším typem plynového kotle. Tyto varianty avizovalo shodně 27,3 procenta respondentů. Téměř čtvrtina Čechů, kteří mají už poptanou firmu na výměnu nevyhovujícího kotle, pak zvažuje variantu tepelného čerpadla.

Domácnosti, které plánují výměnu kotle, mají do konce srpna možnost požádat o tzv. kotlíkovou dotaci ve stávající výši. Od září se dotace sníží. O snížení dotací přitom v současné době neví 39 procent majitelů kotlů na tuhá paliva.

Letošní výměna kotlů nejnižší emisní třídy, tedy kotle nesplňující parametry třetí a vyšší emisní třídy, se bude týkat minimálně každé dvacáté domácnosti v Česku. Podle statistik ministerstva životního prostředí bylo během letošního roku stále v provozu asi kolem 150.000 takových kotlů. Podle odhadů asociace je však konečné číslo v praxi ještě vyšší. V červnu toto číslo asociace odhadovala na více než 200.000.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů