Středa, 30. dubna 2025

5. června - Mezinárodní den boje proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu

Odhaduje se, že každá pátá ulovená ryba pochází z nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu. Když se takové ryby dostanou na náš talíř, stáváme se nevědomými spoluviníky neudržitelných a často zločinných praktik, které poškozují náš budoucí blahobyt a udržitelnost naší planety. To však můžeme pomoci změnit.

5. června - Mezinárodní den boje proti nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu

Rybolov je pro lidi na celém světě životně důležitým zdrojem potravin, zaměstnání, rekreace, obchodu a ekonomického blahobytu. Ve světě s rostoucí populací a přetrvávajícím hladem se ryby staly důležitou komoditou pro dosažení potravinové bezpečnosti. Úsilí mezinárodního společenství o zajištění udržitelnosti rybolovu je však vážně ohroženo nezákonnými, nehlášenými a neregulovanými rybolovnými činnostmi.


Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) jsou nezákonné, nehlášené a neregulované rybolovné činnosti (IIU) zodpovědné za ztrátu 11-26 milionů tun ryb ročně, jejichž ekonomická hodnota se odhaduje na 10-23 miliard USD. Aby se tento dopad omezil, cíl 4 cíle 14 Agendy udržitelného rozvoje, který v roce 2015 přijalo Valné shromáždění OSN, výslovně vyzývá mezinárodní společenství, aby do roku 2020 ,,účinně regulovalo odlov a ukončilo nadměrný rybolov, nezákonný, nehlášený a neregulovaný rybolov a destruktivní rybolovné praktiky".

Splnění tohoto ambiciózního cíle vyžaduje intenzivní úsilí o zvyšování povědomí široké veřejnosti o negativních dopadech nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu, což je činnost, do které se FAO aktivně zapojila.

Na podporu dlouhodobého zachování a udržitelného využívání rybolovných zdrojů přijala konference FAO v roce 1995 Kodex chování FAO pro odpovědný rybolov. Kodex je dobrovolný a stanoví zásady a mezinárodní normy chování pro odpovědné postupy s cílem zajistit účinné zachování, řízení a rozvoj živých vodních zdrojů s náležitým ohledem na ekosystém a biologickou rozmanitost.

V roce 2009 přijala konference FAO Dohodu o opatřeních přístavních států k předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu. Dohoda je závazná a stanoví minimální opatření přístavních států k předcházení, potírání a odstranění nezákonného, nehlášeného a neregulovaného rybolovu. Dohoda vstoupila v platnost 5. června 2016.

Zdroj: https://www.un.org/en/observances/end-illegal-fishing-day

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů