Statutární město Liberec chce být klimaticky neutrální. Pomůže mu v tom Liberecký kraj
,,Statutární město Liberec má zájem snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 82 %., což znamená 596.345 tun ekvivalentu oxidu uhličitého. Jeho cílem je tak učinit zejména ve veřejných budovách a v dopravě. Liberecký kraj se nyní k tomuto projektu a vizi přidá podpisem klimatické smlouvy, k němuž dojde ve čtvrtek 12. září ve 13 hodin v budově liberecké radnice," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.
Klimatickou smlouvu a tzv. akční a investiční plán bude pak posuzovat Evropská komise. ,,V případě, že bude projekt dostatečně kvalitní, udělí Evropská komise městu Liberec certifikaci klimatického města, tzv. Mission Label," doplnil radní Židek.
Mission Label přinese SML určité benefity, a to například dodatečné možnosti financování, testování pilotních řešení, podporu kapacit a inovací či budování mediálního obrazu města jako lídra klimatické transformace.
Mezi hlavní strategické priority SML patří:
- Budovy a zařízení: Zvýšení energetické účinnosti budov, vytěsnění zbývajícího uhlí ze sektoru domácností, pokračující komplexní renovace budov a efektivní energetický management.
- Energetický trh: Budování lokálního energetického trhu, který je založen na výstavbě obnovitelných zdrojů energie, rozvoji komunitní energetiky, dekarbonizaci teplárenství a řešení otázky energetické chudoby ve městě.
- Doprava: Podpora elektrifikace soukromé dopravy, nízkoemisní/bezemisní veřejné dopravy, podpora aktivní mobility.
- Posilování kapacit města: Schopnosti a znalosti, navyšování finančních zdrojů, podpora osvěty, vzdělávání, participace v oblasti klimatických aktivit, networking a učení se, sdílení příkladů nejlepší praxe s dalšími českými městy.
,,Je potřeba dodat, že přistoupením Libereckého kraje ke klimatické smlouvě se zároveň zavazujeme řešit uhlíkovou stopu krajských budov na území Liberce," doplnil radní Židek.
Konkrétní zapojení Libereckého kraje v investičního plánu:
- Zateplování, revitalizace krajských budov (2.524.000 eur)
- Instalace fotovoltaických panelů na střechy krajských budov (400.000 eur). Jedná se o 3 zařízení o celkovém výkonu minimálně 2,15 MW
- Elektrifikace krajského vozového parku (1.700.000 eur)
- Infrastruktura pro cyklisty a chodce (10.000 eur)
Mezi klíčové signatáře Klimatické smlouvy kromě Libereckého kraje a SML patří:
- Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest
- ARR - Agentura regionálního rozvoje, s.r.o.
- Člověk v tísni, o.p.s.
- Denso Czech Manufacturing
- Krajská nemocnice Liberec
- Ministerstvo pro místní rozvoj ČR
- Ministerstvo životního prostředí ČR
- Technická univerzita v Liberci