Čtvrtek, 15. května 2025

Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci

Asi 15 procent světové zemědělské půdy obsahuje těžké kovy, tvrdí vědci

Asi jedna šestina světové zemědělské půdy obsahuje podle vědců těžké kovy. Tyto jedovaté látky se pak dostávají i do vody a potravin, což může ohrozit lidské zdraví. V půdě se vyskytují přirozeně, ale jejich přítomnost ovlivňuje i lidská aktivita, píše britský server The Guardian.

Přibližně 14 až 17 procent světové zemědělské půdy, což odpovídá asi 242 milionům hektarů, je kontaminováno minimálně jedním těžkým kovem. A to v míře, která překračuje limity pro zemědělství a lidské zdraví. Vědci došli k tomuto závěru po analýze dat z více než 1000 regionálních studií po celém světě. Mezi těžké kovy patří arzén, kadmium, kobalt, chrom, měď, nikl a olovo.

"Výsledky ukázaly znepokojivý rozsah znečištění půdy těžkými kovy, které se dostávají do vody a jídla. To ovlivňuje naše zdraví a životní prostředí," řekla Liz Rylottová z katedry biologie na Yorské univerzitě, která se ale sama na výzkumu nepodílela. Těžké kovy podle ní způsobují vážné zdravotní problémy, jako jsou kožní léze, snížení funkce nervů a orgánů, případně i rakovina. Problémem také je, že kovy zůstávají v půdě několik desítek let.

"Naše narůstající potřeba kovů, ze kterých se vyrábějí klíčové technologie pro budování zelené infrastruktury nebo pro zvládání změn klimatu, toto znečištění zhorší," uvedla Rylottová. Těžké kovy se totiž používají při výrobě větrných turbín, baterií do elektrických aut nebo fotovoltaických panelů.

"Znečištění se týká zejména zemí se středními a nízkými příjmy. Ovlivňuje to místní komunity a zhoršuje to jejich chudobu. Dopad takto kontaminovaných plodin na světový potravinový řetězec není jasný," dodala Rylottová.

Na zhruba 15 procentech takto znečištěné půdy žije 900 milionů až 1,4 miliardy lidí.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů